Konijnen: zorg voor een goede hygiene Cavia's houden van een ruime, rustige kooi dan niet met een stukje gekookt ei of (karbonade) botje. Knaagdieren Konijnen, cavia's, hamsters, muizen. Totaal zo'n 1 mil- joen. Allemaal kleine huisdie- ren die 'knaagdieren' worden genoemd. Hoewel iedere soort een speci- fieke verzorging nodig heeft, zijn er toch ook wat alge- meenheden die voor ieder knaagdier gelden. Alle knaagdieren moeten 1 a 2 keer per dag te eten krijgen. Daarnaast moet uw knaagdier altijd drinken - denk hierbij aan een zuigfles met water zodat het dier kan drinken naar behoefte - en wat te kna- gen hebben: met behulp van knaaghout kan hij/zij de snij- tanden slijpen. Als extraatjes voor knaagdieren kunt u bij Albert Heijn ook terecht voor onder andere knabbelstaafjes, ei-koekjes (goed voor de groei en weerstand), gistsnoepjes (met proteinen en vitaminen voor een mooie vacht), likste- nen (met mineralen voor een opdmale conditie), knaagdes- sert (met pinda's, St. Jans- brood, mats, soja- en kokos- nootvlokken en gedroogde kool) en sandwich met gra- nen. Wilt u het uw knaagdier nog meer naar de zin maken in de kooi, dan biedt Albert Heijn u hooi, bodembedekking, een van natuurlijke houtvezels gemaakt hamsterwolletje (voor het maken van een eigen bedje) en diverse speel- materialen. Konijnen zijn rechtstreekse afstammelingen van de wilde konijnen. Hun lengte varieert van 30 tot 50 cm, hun gewicht ligt tussen de 600 gram en 2 kilo gemiddeld. De vacht van deze kleine huisdie- ren kan wit zijn, maar ook beige, zwart of zilver, en zelfs blauw, Siamees of Chinchilla. Konijnen worden ongeveer 10 jaar oud. In die tijd kunnen ze zich razendsnel vermenigvul- digen. Hun dracht duurt ongeveer 30 dagen. Per worp worden 1 lot 10 jongcn gebo- ren. Het aantal worpen per jaar kan 4 a 5 zijn. Een dwergkonijn (600 g) voelt zich goed thuis in een kooi die minimaal 60 cm lang is, 30 cm diep en 30 cm hoog. Het konijn moet beschut tegen vochtigheid kunnen zitten in een dik bed van droog stro. U moet zorgen voor een goede hygiene. Borstel bovendien de konijnevacht tijdens de zomerse ruitijd. Een compleet en evenwichtig voer voor konijnen is 'Voeding voor konijn en marmot'. Aan- vullend kunt u uw konijn stukjes wortel en appel geven, 6. Met gemengde graanknabbels, een krokante mengeling van granen, doet u uw knaagvriend- jes iedere dag een plezier mee 7. Een hooikiok is het ideale aanvullende voer voor konijnen en cavia's. Het hooi bevordert de darmwerking 8. Wortels voor hamsters a AH- Konijnevoer gewassen en gedroogde sla, klaver, paardebloem, kool- blaadjes, zonnebloemen, hooi en mat's. Peterselie, dat rijk is aan vitamine C, mag ook. Cavia's worden ook wel Gui- nese biggetjes of marmotten genoemd. Deze diertjes wor den circa 15 tot 20 cm groot en bereiken een gewicht van maximaal 1000 gram. Ouder dan 8 a 10 jaar worden ze meestal niet. Cavia-vrouwtjes kunnen 4 tot 5 worpen per jaar hebben, elke keer met 2 tot 4 jongen (die per stuk ongeveer 60 gram wegenl). De dracht duurt 63 dagen. Van nature zijn cavia's schuch- tere beestjes. Zet ze daarom in een bredere kooi (minimaal 60 cm lang en 30 cm breed) op een rustige plaats, uit de tocht. Leg in een gedeelte van de kooi droog hooi: dat houdt de cavia's schoon en netjes. Hun behoefte doen ze in een klein hoekje met houtkrullen: hierin wordt de urine opgeno- men, terwijl keuteltjes erin uitdrogen. Geef cavia's 'Voeding voor konijn en marmot', een mengsel met alles (behalve vitamine C) waaraan de dier tjes behoefte hebben. Vitami ne C kunt u aan het drinkwa- ter toevoegen. Een goede 10 10. Gist snoepjes voor kleine knaagdieren verbeteren hun weerstand en zorgen voor een glanzende vacht AllerHande 77

Allerhande | 1991 | | pagina 77