De beste verzorgingstips VOOR '■'W 'Klcinc huisdicrcn' is ecn vcrzamclnaam voor honden, katten, vogels en knaagdieren. Natuurlijk vragen al die dieren om een uitstekende verzorging. En alleen het beste is dan goed genoeg. In dit artikel willen wij alleen ingaan op vogels en knaagdieren Kanaries: kant-en-klaar zaadmengsel aanvullen met kweekvoer Parkieten: kies het juiste zaadmengsel 1. Heeriijk voer voor parkieten en tropische vogels is deze Fruitcocktail 2. Dit Pape- gaaienvoer is een melange van zorgvuldig gekozen, zongerijpte zaden Nederland telt zo'n 1,3 mil- joen kanaries en 1 miljoen parkieten. Bij elkaar houden we in Nederland dus maar liefst zo'n 2,3 miljoen van zulke 'kleine huisdieren'. Voor elk van deze vogelsoorten vindt u bij Albert Heijn een doordacht samengesteld voe- dingspakket. Voor de groei en spijsvertering van uw gevleugelde huisdier doet u er goed aan op de bodem van de kooi scheipen- zand te strooien en in een apart bakje vogelgrit met maagkiezel te geven. Schel- penzand bestaat uit zuiver zil- verzand en fijngebroken oes- terschalen, die uiteraard schoongebrand en gedesinfec- teerd zijn. Om uw vogel gezond te houden, moet u het zand regelmatig verschonen. Het grit bevat steentjes en gebroken schelpen (kalk). Uw vogel pikt de scherpe steentjes op, waardoor het vogelvoer makkelijker wordt verteerd. Het kalk in het grit is nodig voor het beendergestel, de snavel en de nagels. De oudste kooivogels zijn kanaries, die in tal van varie- teiten voorkomen. Zo zijn er kanaries die speciaal op kleur worden gefokt. Of op hun zangkwaliteiten. Er zijn kana ries die met gesloten snavel zingen (de Harzer zanger of roller), en er zijn er die luider zingen, met een geopende snavel (de Malinois of water- slager). Een goed kanariemengsel bestaat uit verschillende zaad- soorten. Natuurlijk kunt u die soorten zelf mixen. Makkelij ker is het echter om een kant- en-klaar mengsel in huis te halen, waar al die zaden in zit- ten in de juiste onderlinge ver- houding. Zaadvoer alleen is niet compleet. Dagelijks is een kleine hoeveelheid kweekvoer nodig, waarin vitaminen en eiwitten zitten en die een noodzakelijke aanvulling vor- men op het zaadmenu. Daar- naast doet u uw kanarie een 3. Trosgierst is een smaakvolle beloning voor alle kooi- en buitenvogels 4. Snoepstokjes zijn een voedzame aanvulling op het dagelijkse voer van parkieten 5. Voor knaagdieren zijn knabbel- staafjes een goede aanvullende voeding .Pi- groot plezier met een mine- raalblok, dat zorgt voor een stevig skelet en een fraaie vedertooi. Van een (voed- zaam) verwennerijtje houdt een kanarie trouwens ook: bij voorbeeld van snoepstokjes of een fruitcocktail. En wilt u dat uw kanarie er nog mooier uit- ziet, of vaker zingi? Koop dan een speciale kleurverlevendiger of zangvoer. Parkieten zijn er in verschil lende soorten. Gemakkelijk te houden zijn valkparkieteneen kaketoesoort. Deze zijn vrij rustig, heel aanhankelijk en kunnen zelfs een paar woor- den leren spreken. Grasparkie- ten - kleine Australische par kieten in ontelbaar veel kleu- ren - kunt u niet alleen leren praten, maar ook diverse geluiden leren imiteren. Net als valkparkieten kunnen ook zij heel tam en aanhankelijk worden. Grasparkieten verma- ken zich in het algemeen prima met speelgoed als klok- jes, spiegeltjes, schommeltjes en laddertjes. Overdrijf echter niet. De vogel moet ook leef- ruimte in de kooi houden. Valkparkieten geeft u dagelijks speciaal voer voor grote par kieten en, ook elke dag, wat groenvoer en vruchten (bijv. stukjes appel). Voor graspar kieten bestaat er een apart zaadmengsel. Zoals ook geldt voor de kanarie moet ook aan de vogels kweekvoer als aan vulling gegeven worden voor een opdmale gezondheid. Beide soorten parkieten vin- den een snoepstok en een fruitcocktail heeriijk. Overi- gens hebben jonge parkieten en parkieten in de rui extra behoefte aan opfokvoer, al 76 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 76