SAFFRAAN Een kostbaar Het effect van Geimporteerd uit EN KLEURIG KRUID NU NOG COMPLETER BARBECUEN AFTER SUN AuSTRALIE: het KANGOEROEPOOTJE Naam: Saffraan (Crocus Sativus) Plants van herkomst: Het Middellandse-Zeegebied en Iran. Van daaruit ver- spreid naar India en China. Plantdeel: Draadjes saf fraan worden gehaald uit de stempels (dat zijn de toppen van de stampers) van de saffraankrokus. Deze specerij is in gema- len vorm en in 'draadjes' te koop. Bijzonderheden: Saffraan verbouwen en oogsten is zeer kostbaar en arbeids- intensief. Voor een kilo saffraan zijn 100.000 bloemen nodig. Daarom is de prijs van saffraan hoog. Gelukkig is een heel klein snufje al genoeg om een gerecht smaak en kleur te geven. Smaak!eigenschappen: Saffraan ruikt sterk en heeft een pittige, bitter- zoete smaak. De geel- oranje kleur is zo karak- teristiek, dat het woord saffraan ook als kleur- aanduiding wordt gebruikt. Gebruiksmogelijkheden: Saffraan geeft smaak en kleur aan gerechten als kip met rijst, paella, pilaf (in olie gebakken rijst, die daarna gaargekookt wordt) en risotto. Ook wordt het vaak gebruikt in sauzen, brooddeeg, cakebeslag en sauzen. Voordat saffraandraadjes aan een gerecht worden toegevoegd, moeten ze eerst worden geweekt in warm kookvocht, melk, water of wijn. Houdbaarheid: Saffraan is maximaal een jaar houdbaar, mits het goed afgesloten op een donke- re plek wordt bewaard. 'Tips voor de betere bar becue Zo heet de fol der, waarin u tal van barbecuetips en allerlei praktische informatie omtrent een goed en vei- lig gebruik van de barbe cue aantreft. Bovendien geeft de folder lekkere recepten voor een uitge- breid barbecuefestijn, zoais lekkere vleesrecep- ten, aparte kruidenbo- ters, bijgerechten in de vorm van salades en groenten en nog veel meer. U kunt de folder gratis meenemen bij de vlees-afdeling van uw AH-winkel. Na een dagje in de zon is het belangrijk de huid goed te verzorgen. Dat kan door de huid in te smeren met gewone bodymilk, maar nog beter zijn speciale after- sun-produkten. Deze hebben behalve een vochtinbrengende werking, ook een verkoelend en kalmerend effect op de huid. Door een goede verzorging na het zonnen, droogt uw huid niet uit en blijft de bruine kleur langer behouden. Bij de meeste AH-winkels kunt u kiezen uit verschillende soorten (gel, milk, creme) en merken after sun. De plant die deze maand bij AH in het zonnetje staat, zou je alleen al om zijn grappige naam kopen. Het kangoeroe- pootje (Anigozanthos) komt uit West-Australie en heeft zijn naam te danken aan de oorspronkelijke bewoners van dat land: de Aboriginals. Zij hebben de plant zo genoemd, omdat de waaiervormige bloeiwijze hen aan kangoeroe- poten deed denken. In deze tijd kent nog iedere Australier het kangoeroepootje, en slechts weinigen weten de officiele naam. Sinds kort is de Anigozanthos ook in ons land als potplant te koop. Het spreekt vanzelf dat deze plant uit een subtropisch klimaat, hier het best gedijt in de zomermaanden. Geef hem een zonnig plaatsje in de huiskamer, op het balkon of in de tuin. De plant is niet winterhard. In luchtige, kalkarme grond groeit hij prima (hij kan een hoogte van 40 tot 70 cm bereiken). Geef hem regelmatig water, maar nooit te veel. Want ook kangoeroe- pootjes hebben een uitgespro- ken hekel aan 'natte voeten'. Uiteraard alleen te koop in AH winkels met een bloemen- en plantenafdeling. AllerHande 5

Allerhande | 1991 | | pagina 5