Snelle De helfit is lucht Wettelijke eisen IJs, roomijs en topkwaliteit roomijs IJSCOUPES AH Roomijs Malaga Voor alle schepijs bestaat een basisrecept dat vrijwel altijd hetzelfde is. Het gaat dan om een mengsel van melkpoeder, melkvet, suiker, Ideur-, geur- en smaakstoffen, emulgator, stabilisatoren en voorai: lucht. Schrik nu niet van de kleur-, geur- en smaakstoffen die AH in z'n ijs gebruikt. Want het gaat hier alleen om natuurlijke stoffen, zoais caramel, caro- teen en natuurlijke vanille. De smaak van ijs komt lang niet alleen van geur- en smaakstoffen. Het echte karakter van ijs ontstaat door bijzondere toevoegingen, zoals vruchten, chocolade, rozijnen of stukjes noot. Ook emulgator (bevordert binding) en stabilisatoren (zorgen voor vormvastheid) heeft ijs gewoon nodig. Want die binden alle grondstoffen mooi aan elkaar en geven het ijs die lekkere, romige struc- tuur. Bovendien: we hadden het al over lucht als een van de belangrijkste grondstoffen van ijs. Tijdens het invriezen wordt het vloeibare produkt geroerd waarbij lucht wordt ingeblazen. Die 'lucht' wordt vastgehouden dank zij de emulgator en stabilisatoren. Lucht maakt ijs pas echt eet- baar. Wettelijk is trouwens vastgelegd hoeveel lucht ijs mag bevatten: niet meer dan 50%. Dus een liter ijs moet minimaal 500 gram wegen. In de Warenwet is precies vastgelegd wat voor kwalitei- AH Vanille Choco IJs AH Chantilly hoorntjes AH Waterijs frambozen AH Roomijs met chocolaagje en wafels AH Waterijs sinas ten ijs er zijn en waar ze aan moeten voldoen. De belang rijkste soorten zijn 'ijs', ook wel consumptieijs genoemd, en 'roomijs'. Het verschil? Dat zit'm in het gebruikte vet. Bij gewoon ijs wordt plantaardig vet gebruikt. Terwijl bij het bereiden van roomijs niets anders dan melkvet mag wor- den gebruikt. Melkvet, dat is slagroom of echte boter. Bovendien, zegt de Warenwet, moet roomijs minstens 9% melkvet bevatten, anders ver- dient het ijs die benaming met. Natuurlijk heeft AH in beide soorten ijs een mooi assorti- ment. Zo is er in de categorie 'ijs' (oftewel consumptie-ijs) een literverpakking heerlijk vanille-ijs. In de klasse roomijs, en dan noemen we dat maar even 'gewoon' roomijs, is er keus uit iiterverpakkingen vanille- roomijs en aardbeien-roomijs. Halve Iiterverpakkingen zijn er bovendien in de grote filia- len (aanduiding en in de smaken vanille, vanille/mokka en vanille/pista- che. 'Gewoon' roomijs, zeiden we. Dan zal er ook wel 'onge- woon' roomijs zijn. En ja, AH heeft ook nog vier soorten topkwaliteit roomijs. Van deze 'ongewone' soorten roomijs is het roomgehalte extra hoog: minstens 10,5%. Dit ijs is rijkelijk vermengd met noten, vruchten of choco lade. Dit zijn de vier smaken: Roomijs Walnootmet in esdoornsiroop gedrenkte stuk jes walnoot; Roomijs Malaga, met in echte rum gewelde rozijnen; Roomijs Stracciatclla, Voeg aan enkele bolletj.es kant-en-klaar ijs wat extra ingredienten toe en u heeft in een wip een heerlijke ijs- coupe. We geven enkele suggesties: 1. Bolletje vanille-roomijs, bolletje aardbeien-roomijs, verse aardbeien en een aardbeiensausje gemaakt van aardbeien-pudding- saus (Tova) vermengd met scheutje aardbeienlikeur (slijter). Garneren met slag- room. 2. Drie bolletjes roomijs- stracciatella met een scheutje chocoladesaus (Tova). Garneren met slag- room en nougatine strooi- sel (Baukje). 3. Twee bolletjes vanille- roomijs, 2 eetlepels aman- dellikeur (slijter), bestrooi- en met fijn verkruimelde bitterkoekjes. Garneren met slagroom. 4. Twee bolletjes vanille- roomijs en 1 eetiepel man- darijnpartjes uit blik besprenkelen met Coint reau (slijter). Garneren met slagroom, confettistrooisel (Baukje) en een ijswaaier. 5. Twee bolletjes sorbet cassis met kersen-pud- dingsaus (Teo). Garneren met verse kersen, bramen en frambozen. 6. Twee bolletjes vanille-ijs met een scheutje advo- caat. Garneren met plak- jes banaan, slagroom en garneerchocolaatjes (Baukje). AllerHande 59 AH Vruchtensorbet frambozen

Allerhande | 1991 | | pagina 59