Nu ook pitloze druiven Luisteren naar watermeloen half juni, en vanaf half juni tot begin december komt het kiwifruit uit Nieuw-Zeeland.' AH heeft deze zomer een aan- tal soonen top-druiven. Vanaf eind juli de Viktoria uit Grie- kenland en vanaf half augus- tus de Italia, uiteraard uit Ita- lie, en de Viktoria uit Grie- kenland. De smaak van drui ven hangt sterk af van de streek waarin ze groeien. Druiven zijn erg gevoelig voor klimaat, grondsoort en bodem. Daardoor kan het voorkomen dat druiven van hetzelfde ras sterk kunnen ver- schillen in suikergehalte en aroma. AH let daarom sterk op de smaak. Hans Vet: 'De Viktoria komt vooral uit de Griekse provin- cies Chalkidiki en Thessaloni- ki. Hij is wit, vrij groot en groeit in trossen van 500 tot 700 gram. En hij is natuurlijk lekker, niet te zoet. De Italia is pittig-zoet van smaak en heeft een duidelijk muskaataroma, doordat hij verwant is aan de muskaat. Ze groeien in het Puglia-gebied in Zuid-Italie. De trossen kunnen wel 2 kilo wegen en de druiven zijn groot en geel of groengeel van kleur. De Viktoria is er tot eind augustus, de Italia tot begin September.' Vooral kinderen hebben soms moeite met de pitjes in drui ven. Goed nieuws voor ze: AH heeft nu ook vanaf half augustus een pitloze druif, de uit Griekenland afkomstige Thompson Seedless. Hij groeit nog maar op een paar plaatsen te wereld; de aanvoer is daardoor nog beperkt en de prijs is wat hoger dan die van druiven met pit. De druif is zoet en de schil is dun, ideaal dus voor kinderen. Nog een ding wil Hans Vet kwijt: 'In een groot aantal AH winkels hebben we frambo- zen, kruisbessen, bosbessen en bramen. Ze zitten dit jaar in een nieuwe verpakking, een doorzichtig doosje van 200 gram.' Zeker de moeite waard om van dit vaak wat minder goed verkrijgbare Hollandse fruit te genieten. Hans Vet vertelt dat ook bij pruimen sterk op de smaak wordt geselecteerd. 'We maken daarbij geen onder- scheid tussen Nederlandse en buitenlandse rassen, we zoe- ken gewoon de beste. Dat geldt ook voor onze meloe- nen. De Galiameloen uit Spanje is de laatste tijd sterk in opkomst. Dan hebben we ook nog de gele honingme- loen, en natuurlijk de wate meloen. Het lastige van de watermeloen is dat je aan de buitenkant vrijwel niet kunt zien of hij goed is. Dat is een heel specialistisch vak. Het is kijken, het is erop kloppen, en hoor je dan een helder geluid, dan is hij goed. Maar als leek kun je dat niet doen, daar moet je vakman voor zijn. In elk geval is onze watermeloen absoluut goed. We hebben nog twee produk- ten die een enorme opgang doormaken: de mango uit Puerto Rico, waar vorig jaar al veel aanvoer van was, maar die dit jaar nog eens sterk toe- neemt. Een echt zomerpro- dukt. En het kiwifruit natuur lijk. Enorm populair is dat geworden, vooral door de explosief toegenomen kiwi- teelt in Nieuw-Zeeland en Ita- lie. De kiwi's uit Italie zijn er tussen zeg maar de kerst en heeft. Daar is dus niets mis mee. Aan de buitenkant is dat trouwens niet te zien. Voor de 'kleine' consument zijn er dit jaar Franse perziken in een wat grotere maat, die los worden verkocht. De smaak is hetzelfde, alleen het formaat wijkt af. Hans Vet voegt daar over een ander aspect aan toe: 'Niet alleen in Nederland wordt bij de teelt steeds beter op het milieu gelet, ook in het bui- tenland wordt bij de kweek van AH's zomerfruit zorgvul- dig omgegaan met bestrij- dingsmiddelen en maken ze steeds meer gebruik van natuurlijke ziektebestrijders. Ik vind dat belangrijk genoeg om even te vermelden.' AllerHande 39

Allerhande | 1991 | | pagina 39