WORDT NU RIJPER GEOOGST EN DAT PROEF JE I AJs er iemand is die alles weet van het zomerfruit van AH, dan is het wel Hans Vet. Hij is assortimentsmanager en bij AH verantwoordelijk voor de inkoop van appels, peren, bananen, druiven, meloenen, perziken, nectarines en nog veel meer zomerfruit. Regelmatig reist hij de halve wereld af, op zoek naar de allerbeste produkten. Natuurlijke manier van ziektes bestrijden Nieuwe manier van oogsten geef Hans Vet, de AH-man die alles weet van zomerfruit ZOMERFRUIT ingepakt. Thuis moeten ze dan nog even narijpen en dan hebben ze de perfecte smaak.' 'Het is trouwens belangrijk om de perziken en nectarines bij thuiskomst uit de verpak- king te haien, want in die mandjes kan een soort mini- klimaatje ontstaan waarin de vruchten niet goed narijpen, maar kunnen gaan rotten. En hoe je weet of ze rijp zijn, dat is heel makkelijk: even een lichte vingerdruk... als de vrucht dan een beetje mee- geeft is hij rijp.' De perziken en nectarines van AH komen uit Italie en Frankrijk. Normaal gesproken zijn ze geel-vlezig. Maar kijk niet vreemd op als u deze zomer opeens vruchten aan- treft die wit zijn van binnen: dan hebt u een variant in han- den die een nog beter aroma Hans Vet: Door de goede economische omstandigheden besteden de mensen de laatste jaren steeds meer aandacht aan aardappels, groente en fruit. Er is een duidelijke ver- schuiving naar de wat duurde- re produkten. Er wordt niet meer gekocht, maar beter, en het lijkt een blijvende tenden Vroeger was het ging het vooral teit: als er van alles maar veel was. Nu staat kwaliteit echt voorop, en waar we de laatste twee jaar vooral op letten is de smaak. Om een voorbeeldje te geven, Nederlandse aardbeien zijn er in veel varieteiten. Ze zagen er altijd al allemaal goed uit, waren mooi stevig en goed van kleur. Maar nu let- ten we daarnaast vooral op de smaak. Daarom hebben we het Hollandse seizoen de El Santa aardbeien. Die hebben meer smaak en worden steeds meer aangeplant door de win ders. De El Santa is een vrij grote, stevige aardbei die bovendien lekker sappig is.' ans Vet vertelt over de uwste manter om zomer- it te oogsten. Als voorbeeld ;eeft hij perziken en nectari- :s. 'Ook daarbij is jarenlang iral op de grootte van de oogst gelet. De vruchten wer- den keihard geoogst en dan bij wijze van spreken als bruinkolen behandeld en door sorteermachines 'gegooid'. Ze rijpten dan nog wel na, maar echt goed rijp werden ze nooit en dat ging ten koste van de aak. We hebben nu een selectie gemaakt van de teiten. Alle smaakloze varian- ten zijn eruit. We hebben echt heel streng geselecteerd. Daar naast letten we scherp op het zogenaamde brix-getal, ofwel het zoetheidsgehalte. Zodra de vruchten het juiste brix-getal hebben bereikt, worden ze geoogst. Dan zijn ze al een swk rijper dan vroeger. Daar- na worden ze heel voorzichtig 38 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 38