BONEKRUID Peperachtig en pittig Koele witte wijn, Prijsstickertje Geen zon, toch bruin DE COMPUTER LEKKER ZOMERS OP GROENTE i ile Pays da -■ de Gasa komkommer- en toma- tensaiades. Ook wordt het gebruikt bij het inleggen van augurken en om azijn en olie ce kruiden. eetlepel en een kopje) of in grammen en het een- voudig opzoeken van voedingsmiddelen naar keuze via produktgroe- pen of volgens het alfa- bet. De EetMeter is bruik- baar op elke PC met een MS-Dos besturingssys- teem. U kunt het pro- gramma bestellen door 14,25 (inch verzend- kosten) over te maken op giro 43 23 700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van de maat van de dis kette (3,5 of 5,25 inch). AiierHande 5 Noam: Satureja horten- sis (zomerbonekruid), Satureja montana (win- terbonekruid). Plants van berkomst: Het gebied rond de Middel- landse Zee. Plantdeel: Gebruikt wor- den de fijngehakte verse of gedroogde blaadjes en jonge stengeltjes. Bijzonderheden: Bone- kruid is een van de oud- ste kruiden die bij het koken worden gebruikt. Het aftreksel van bone- kruid was in de Romein- se tijd een populaire lief- desdrank. Vandaar waar- schijnlijk ook de naam Satureja, wat welluste- ling betekent. Smaak/eigenschappen: Qua smaak heeft bone- kruid iets weg van djm. Het is peperachtig pittig. Tijdens koken gaat de smaak niet verloren. Gebruiksmogelijkbeden: Bonekruid wordt toege- voegd aan tuin-, sperzie- en snijbonen, alie gerechten met peul- vruchten,sauzen,soe- pen, gegrilleerd vlees en Houdbaarheid: Het zomerbonekruid is een- jarig. Het winterbone- kruid is overblijvend en gaat 5 jaar mee. Gedroogd bonekruid is, mits donker en goed droog bewaard, onge- veer 1V2 jaar houdbaar. Wat is een lekkere zomerwijn? De meeste mensen geven de voorkeur aan een wijn die fris van smaak is, een laag alcohol- percentage heeft en uit de koelkast op 5-8° C moet wor den geserveerd. Een paar lekkere witte zomer- wijnen die u nu bij Albert Heijn kunt kopen zijn: Pinot d'Alsace, uit de Franse Elzas. Droog, met een mild karakter en een voile smaak. Klusserather St. Michael, uit het Duitse Moezelgebied. Een frisse rinse wijn. Marquis de la Hautiere, uit het Franse Loiregebied. Zacht en droog. Cotes de Gascogne, uit het Zuidfranse departement Gers. Strak, droog en puur. Bordeaux Sauvignon, uiter- aard uit de Bordeaux-streek. Droog en puur, met het typi- sche karakter van de Sauvig- non-druif. Vol geur en smaak. de berekende maaltijden en dagmenu's in het geheugen, het aanpassen van berekende maaltij den en dagmenu's, het invoeren van hoeveelhe- den voedingsmiddelen naar keuze in huishou- delijke maten (zoals een Sommige soorten groenten en fruit, zoals kool, courgette, aubergine, paprika en banaan, hoeft u niet per se in een plas tic zakje te doen. U kunt na het afwegen het prijsstickertje er zo op plakken. Op deze manier besparen we met z'n alien behoorlijk wat alval. Nederland kent mooie zomers, maar op de zon kunt u niet altijd rekenen. Een zelf- bruinende creme kan dan hel- pen. Breng voor een goed resultaat de creme regelmatig aan en was uw handen als u klaar bent, zodat uw handpal- men niet bruin worden. Het voordeel van een dergelijke creme is dat u ook, als de zon weer schijnt, sneller bruin wordt!

Allerhande | 1991 | | pagina 5