Deze SLADRESSINGS HEBBEN EEN ANDERE BASIS Varieren in olie- en azijnsoorten Maak sladressing op voorraad de sladressing moet pas- sen bij de smaak van het eten. Gebruik nier te veel verschillende ingre- dienten en maak de smaak ook niet te sterk, want een dressing hoort niet te overheersen. De meest gebruikelijke verhouding voor een olie/azijn-dressing is 1 deel azijn of citroensap op 3 delen oiie. Voor een minder vette dressing kunt u ook de verhou ding aanhouden van 1 deel azijn of citroensap op 2 delen olie. De smaak van de dressing wordt dan wel iets zuur- der. Aan deze basisdres- sing worden de smaak- makers toegevoegd: een keus uit zout, peper, sui- ker, mosterd, gembersi- roop of honing, worces- tershiresauce en verse of gedroogde tuinkruiden. Roer alle ingredienten door de azijn en laat het zout oplossen, voordat de olie wordt toege voegd, anders zou de olie ze 'inpakken' en komt de smaak niet goed los. Extra variatie ontstaat door het gebruik van verschillende soorten azijn: kruidenazijn (bij voorbeeld dragonazijn), vruchtenazijn (appel- of frambozenazijn), rode of witte wijnazijn of sherry- azijn. Ook kunt u de azijn vervangen door citroensap, sinaasappel- sap, grapefruitsap of een mengsel van citrussap- pen. Wat olie betreft is de beste basis een neutrale plantaardige olie: zonne- bloemolie, maisolie, ara- chide-olie (gemaakt van pinda's) of slaolie. Een dressing waarin alleen olijfolie of notenolie wordt gebruikt is erg sterk van smaak. Wel kunt u een deel van de neutrale olie vervangen door zo'n sterke olie. De olie kunt u ook geheel of gedeeltelijk vervangen door zure room of creme fraiche. Hebt u een grote portie klassieke sladressing (vinaigrette) klaarge- maakt (zie het recept), bijvoorbeeld 1 dl azijn en 3 dl olie, dan kan die in een gesloten pot in de koelkast worden bewaard. Altijd even schudden voor gebruik. Beschouw de vinaigrette als een basisdressing, waaraan u, afhankelijk van wat u eet, nog aller- lei smaakmakers kunt toevoegen. En de toe- passingen van zo'n echte vinaigrette? Die zijn ein- deloos. Van groene sala- des tot salades van koude groenten als kom- kommer, tomaat, asper- ges en/of aardappels. En natuurlijk als basis voor tal van sladressings. Kwarkdressing met mierikswortei en appel Groene-kruidendressing XENOS (GLASWERK), AMSTERDAM, 02O6222576 20 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 20