Minder suiker R. ALCOHOL 'Begin maar eens met de suiker uit koffie en thee weg te Lzten; dat scheelt gauw tien schepjes suiker per dag, en dat is al een heleboel' Marie-Jose Cornelissen (Stichting De Kleine Aarde) Wij Nederlanders eten veel en veel te veel suiker. Dat vindt Marie-Jose Cornelissen, voe- dingsvoorlichtster en dietiste van de Stichting De Kleine Aarde. Deze stichting houdt zich bezig met voedingsvoor- lichting en milieu-educatie. Marie-Jose Cornelissen: 'Met het stijgen van de welvaart neemt vooral het gebruik van suiker en vlees toe. Hebben de mensen meer geld, dan kiezen ze eerder voor luxere artikelen. En die bevatten vaak erg veel suiker. Witte suiker hebben we niet eens nodig in ons lichaam. We hebben wel sui ker nodig, in de vorm van glu cose, maar dat komt als je gezond eet uit genoeg andere voedingsmiddelen. Glucose ontstaat bij voorbeeld door de vertering van het zetmeel in aardappels, granen en brood. In fruit zit fructose en ook dat wordt omgezet in glucose. Glucose is onze brandstof; je zou kunnen zeggen dat glucose de benzine voor ons lichaam is.' Die energie, legt ze uit, zit ook wel in 'gewone' suiker. Maar die heb je helemaal niet nodig, als je maar voldoende brood, aardappels, granen en fruit eet. En hoeveel dat precies is, is niet te zeggen. Dat is voor iedereen anders: het hangt o.a. af van leeftijd, conditie, gewicht, soort van werk. 'Het is net als met zout: je raakt gewend aan een bepaal- de hoeveelheid suiker. En het is heel goed mogelijlc om aan minder suiker te wennen. Wie een tijdje koffie zonder suiker heeft gedronken en het dan opeens toch weer doet, schrikt van de smaak. Dan vind je koffie met suiker ronduit vies. Je smaak is echt te veranderen. Dat hoeft niet op stel en sprong; je kunt geleidelijk minderen. Begin bij voorbeeld maar eens met de suiker uit koffie en thee weg te laten. De meeste mensen drinken minstens vijf koppen koffie en thee per dag: dat scheelt al gauw tien schepjes suiker, en dat is al een heleboel.' Veel mensen kiezen voor sui- kervervangers in plaats van suiker. Wat vindt Marie-Jose Cornelissen daarvan? 'Dat moet natuurlijk iedereen zelf weten. Het is waar dat suikervervangers geen Calo- rieen leveren en dus niet slecht zijn voor de lijn. Maar je houdt een hang naar zoet. Meer zoet fruit eten - is dat een oplossing? Ze zegt: 'Nou, als je zin had in een zoet kopje koffie is een appel niet echt een troost, maar het is wel goed om als je zin hebt in een zoet toetje, eens voor fruit te kiezen.' Veel mensen nemen als ze zich slapjes voelen snel even wat druivesuiker. 'Dan ben je door je brandstof heen,' zegt Marie- Jose Cornelissen. 'Dan heb je te weinig gegeten. Je kunt dat beter voorkomen dan druive suiker te slikken. En neem je druivesuiker, neem er dan meteen een boterham, beschuit of koekje bij. Want druivesuiker geeft maar een tijdelijke opleving.' In gebak, koek en snoepgoed zit nogal wat suiker. Daar staat tegenover dat er langza- merhand 'van nature' zoete produkten op de markt komen waar geen suiker aan is toegevoegd. 'Kauwgom bij voorbeeld. En er is ook al drop zonder suiker. En uiter- aard komen er steeds meer produkten uit de natuurvoe- dingshoek, en daar zit altijd minder suiker in.' Het is een feit dat we in Nederland gemiddeld te veel alcohol gebruiken, daar wil hij niet onderuit, maar toch is hij niet al te streng in zijn oor- deel. Drinken mag, daar komt het op neer, maar, zoals de campagne ook al zegt: met mate. Daarnaast is het prettig dat steeds meer mensen bij steeds meer gelegenheden kie zen voor een alcoholvrij of alcoholarm drankje. Prof. Hermus: 'Hoeveel gla- zen per dag is te veel? Dat is niet precies te zeggen. Er zijn zoveel grenzen als er drinkers zijn. Zwaardere mensen kun nen meer alcohol hebben dan lichtere mensen, mannen meer dan vrouwen, bij het eten kun je er beter tegen, omdat de alcohol vertraagd wordt afgebroken en minder snel in het bloed terecht komt. De afbraak van een glas duurt globaal een uur. Bekijk je het puur lichamelijk, dan kun je zeggen: acht glazen per dag, dat kan de lever verwer- ken en dan is er geen acute schade. Maar dat is puur op basis van de lichamelijke mogelijkheden. En het wil niet zeggen dat je dat je hele leven ongestraft kunt doen. Dus drink dan toch maar lie- ver wat minder, laten we zeg gen twee glazen per dag voor vrouwen en vier voor man nen. Dan drink je matig.' 'Alcohol heeft trouwens ook een positieve uitwerking: uit alle onderzoek blijkt, dat men- sen die nooit iets drinken meer ziektes van het hart- en vaatstelsel krijgen. Maar ik vind het wel riskant om daar aanbevelingen over te doen. Het komt er in elk geval op neer dat er tegen matig drin ken geen enkel bezwaar is.' 'Waarschijnlijk is er een dag- en nachtritme in de verwer- king van alcohol', zegt prof. Hermus.'s Morgens wordt alcohol moeilijker afgebroken dan in de namiddag of 's avonds. Hoe dan ook, ik denk dat mensen die's mor gens al drinken toch wel een probleem hebben. Mensen die op dit moment acht of tien glazen per dag drinken, en dat zijn er veel, zouden terug moeten naar vier. Dat is moei- lijk. Er zijn mensen die het op eigen kracht kunnen. Je kunt bij voorbeeld proberen te tel- len hoeveel je precies drinkt, je kunt er een dagboek over bijhouden. Dan ontdek je op welke momenten je precies drinkt en kun je proberen te zeggen: op die en die momen ten drink ik niet meer, bij voorbeeld in de voormiddag. Dat zou een methode kunnen zijn. Het helpt daarbij als je je omgeving om hulp vraagt. Het is goed te vergelijken met afvallen, wat dat betreft. Maar net als met afvallen lukt ook minder gaan drinken vaak niet op eigen kracht'en dan kan men beter professionele hulp inroepen.' Het gebruik van alcohol stijgt al 15 jaar niet meer. De consu- menten realiseren zich de pro- blemen van alcoholgebruik. Niet voor niets zijn de alcoho- larme bieren een doorslaand succes geworden. Wel is er een matigingsbeleid nodig, want veel mensen drinken nog te veel. Aan de andere kant legt prof. Hermus er de nadruk op dat matig drinken beslist geen taboe is: 'Een matig gebruik hoeft niet te worden veroor- deeld. Alcohol heeft ook een positief effect op het maat- schappelijk leven.' AllerHande 97

Allerhande | 1991 | | pagina 97