NDERS TELEN Mindera 'Gecontroleerde teelt moet consument milieugaranties bieden 'Wij willen produkten waarbij je het hele traject van teler naar consument kunt volgen f 'Een matig gebruik hoeft niet te worden veroordeeld. Alcohol heeft wel degelijk ook een positief effect op het maatschappelijk leven' Annemiek Wesselo (Centrum Landbouw en Milieu) Annem ell Wesselo, land- bouwkundige, is als project- medewerker verbonden aan het Centrum voor Landbouw en Milieu. Dat is een stichting die probeert een brug te slaan tussen landbouw en milieu, en door samenwerking wil komen tot een milieuvriende- lijker landbouw. Het is een onafhankelijk, niet-commer- cieel bureau, dat voorlichting en adviezen geeft aan het bedrijfsleven, de overheid en landbouworganisaties. Aan Albert Heijn adviseert het CLM over de aanpak van gecontroleerde teelt. Anne miek Wesselo legt graag uit wat dat precies is: 'Als een produkt in de winkel te koop ligt, wil de consument graag weten hoe milieubelastend het geteeld is. Bij de meeste pro dukten weet de consument bij voorbeeld niet of er veel bestrijdingsmiddelen zijn gebruikt. Wij streven naar produkten waarbij je het hele traject van teler naar consu ment kunt volgen en waarbij duidelijke milieuvoorwaarden aan teelt worden gesteld. Neem bij voorbeeld de kom- kommer. Bij de teelt daarvan werden aitijd veel bestrijdings middelen gebruikt. Nu gebeurt de bestrijding van schadelijke beestjes meer en meer op een biologische manier, door middel van een natuurlijke vijand. De sluip- wesp wordt gebruikt om bepaalde insekten van de komkommers weg te houden. De vaste telers van komkom mers voor Albert Heijn garan- deren deze manier van wer- ken.' Ze legt er de nadruk op dat gecontroleerde teelt een nieu- we ontwikkeling is voor teler en afnemer en dat de consu ment niet kan verwachten dat morgen opeens alie produkten gecontroleerd geteeld zullen zijn. 'Via een sneeuwbaleffect zullen steeds meer telers milieuvriendelijker gaan wer- ken. Edn van de dingen waar we naar streven is verminde- ring van de stikstofverliezen door optimale bemesting. Dan komt er minder stikstof in het milieu, het grondwater blijft schoner en er komt min der ammoniak in de lucht. En dan komt daar nog bij dat de gewassen minder ziektegevoe- lig worden en daardoor min der bestrijdingsmiddelen nodig hebben. Vorig jaar bij voorbeeld hebben we, samen met de telers, geexperimen- teerd met aardappels en ijs- bergsla. Het experiment ging om de vraag hoe ver we terug kunnen in het gebruik van bestrijdingsmiddelen en stik- stofbescherming. Aardappels en ijsbergsla zijn moeilijke produkten, maar dat hebben we met opzet zo geko- zen: het is geen kunst om goede sier te maken met pro dukten die heel simpel milieu vriendelijker geteeld kunnen worden. Op dit moment vraagt Albert Heijn de telers om een bepaalde garantie bij die produkten. Dat houdt in dat er geen chemische grond- ontsmetting mag hebben plaatsgevonden, dat er niet standaard met een vliegtuig bestrijdingsmiddelen worden gespoten, dat er grondmon- sters moeten worden geno- men waarop de bemesting wordt gebaseerd, dat heel goed wordt bijgehouden wan- neer en met welke middelen is gespoten en bemest, en dat er een goed bemestingsplan wordt opgesteld.' 'Het is duidelijk', zegt Anne miek Wesselo, 'dat dit een eer- ste stap is. Je kunt niet van de ene dag op de andere van telers vragen om alles anders te doen. Ze zullen, per pro dukt, ervaring moeten opdoen. Het Centrum voor Landbouw en Milieu en Albert Heijn willen wel voor- uitlopen op het milieubeleid van de overheid.' Maar is voedsel dat milieuvriendelijker is geteeld, nu ook gezonder? Goeie vraag, vindt Annemiek Wesselo. 'Je moet een onder- scheid maken tussen milieu- vriendelijk en gezond. En het gaat ons in dit geval met name om het milieu, niet zozeer om de gezondheid. De consument is vaak ook bezorgd over de gezondheid. Maar bang hoe- ven ze niet te zijn, want alle groenten en fruit moet al aan strenge wettelijke normen vol- doen. En de Keuringsdienst van Waren controleert dat, dus gevaar voor vergiftiging is er echt niet. Maar het kan allemaal wel milieuvriendelij ker. We gaan de grenzen een stukje verleggen.' Prof. dr. ir. R.J.J. Hermus (directeur van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek vanTNO) 96 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 96