VLEES 'Tegenwoordig zijn we era datje, alsje gewoon goed en gevarieerd eet, ook zonder al voldoende eiwitten naar binnen krijgt 'Eten zonder vlees is veel gemakkelijker geworden. 'Over het algemeen kunje zeggen dat eten zonder vlees lets heel gewoons is geworden. 'Waar juist wel wat meer de nadruk op wordt gelegd, is ijzer. In vlees zit vrij veel ijzer. De belangstelling is enorm toegenomen Vorigjaar hadden we de brochure 'Eten zonder vlees, kan dat Die was in een mum uitverkocht. f I Anja Molenaar (Voorlichtingsbureau Steeds meer mensen kiezen er bewust voor om eens een dagje geen vlees te eten. Anja Molenaar van het Voor lichtingsbureau voor de Voe- ding vindt dat een leuke ont- wikkeling. Ze zegt: 'Steeds meer mensen komen erachter dat een dagje zonder vlees heel goed kan. Het is gewoon heel lekker en je hoeft absoluut niet bang te zijn voor je gezondheid als je geen of min der vlees eet. De nieuwste ont- wikkeling is, dat we in de voorlichting minder de nadruk zijn gaan leggen op eiwitten. In vlees komen veel eiwitten voor en men dacht altijd, dat wie geen vlees at, zonder vlees vaak erg ingewik- keld. En dat ingewikkelde is er nu dus niet meer bij.' Waar juist wel wat meer de nadruk op wordt gelegd, de laatste tijd, is ijzer. Anja Mole naar: 'In vlees zit vrij veel ijzer, en in een vorm die gemakke- lijk door het lichaam wordt opgenomen. Ook in andere voedingsmiddelen zit ijzer, maar dat wordt wat minder goed door het lichaam opge nomen. Op zich ook geen enkel probleem, want eet je veel produkten waar vitamine C in zit, dan wordt het ijzer weer wel gemakkelijk opgeno men.' En ook dat is weer een trend: minder vlees eten en daarom meer groente, fruit en bijvoor- beeld jus d'orange. Anja Molenaar: 'Een glaasje jus bij het ontbijt is al heel normaal, maar ook fruit bij het ontbijt is in opkomst.' Men kiest altijd heel bewust voor minder vlees eten, zegt Anja Molenaar. 'De redenen kunnen verschillend zijn. Veel mensen vinden het naar voor de dieren; die eten af en toe vlees van scharreldieren. Dat is duurder en dat is op zich al een reden om minder vlees te eten. Anderen zijn geschrok- ken van de berichten over groeihormonen in vlees, weer anderen van dioxine in de melk: dan zal er in het vlees ook wel iets zitten, denken ze. En er zijn nog een heleboel andere stromingen: je krijgt er jeugdpuistjes van, of hoofd- pijn, of allergie, of je wordt er agressiefvan... allemaal zaken die helemaal niet wetenschap- pelijk aangetoond zijn, maar waar sommige mensen in geloven. Ook kinderen heb- ben veel invloed op de keus om minder vlees te eten: ze leren op school iets over de bio-industrie, vinden dat zielig iets vervangends met eiwitten moest gaan eten. Maar tegen woordig zijn we erachter, dat als je gewoon goed en geva rieerd eet, je toch al voldoende eiwitten naar binnen krijgt. Eiwit zit in zoveel produkten: melk, kaas, soja, brood, graan- produkten, rijst, noem maar op. Eet je daar voldoende van, dan krijg je beslist geen eiwit- tekort. Het leuke gevolg van deze nieuwe inzichten is, dat eten zonder vlees veel gemakkelij ker is geworden. Tot voor een paar jaar moest er altijd inge- wikkeld worden gecombi- neerd om de eiwitten uit vlees te vervangen; dat maakte eten en stoppen met vlees eten.' Over het algemeen kun je zeg gen dat eten zonder vlees iets heel gewoons is geworden. Je ziet het aan de recepten in tijdschriften, je ziet het ook in restaurants. Zijn er ook nieuwe produk- ten? 'Er komt nog wel steeds iets bij, ja. Maar er was al heel veel. Het grote verschil is: alles is nu veel makkelijker ver- krijgbaar. Natuurlijk, er wor den steeds meer nieuwe pro dukten ontwikkeld. Er is nu zelfs een vegetarische Cordon bleu.' Anja Molenaar zegt verder: 'De belangstelling is enorm toegenomen de laatste jaren. Vroeger hadden we er een fol- dertje over waar nauwelijks belangstelling voor was. Vorig jaar hadden we de brochure 'Eten zonder vlees, kan dat?' Die was in een mum uitver- kocht. Nu hebben we de bro chure 'Eten zonder vlees, dat kan!' Die titel geeft al het ver schil in denken aan. Eerst: kan dat? En nu: Dat kan!' De brochure is schriftelijk aan te vragen bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. Prijs: f 2,50 portokos- ten. Een acceptgiro wordt toe- gestuurd. AllerHande 91

Allerhande | 1991 | | pagina 91