Minder zout 'Er is niks mis met zout. Het is een kwestie van de hoeveelheid. 'De eerste week vindje aardappels zonder zout niet echt lekker, maar na een dag ofacht, ben je er helemaal aan gewend' Verse kruiden voor meer smaak 'Per dag krijgen Nederlanders ongeveer 10 tot 15 gram zout binnen. Dat is gewoon te veel. 'Er zijn allerlei trucjes waardoor de smaak beter bewaard blijft. Koken in de magnetron, in aluminiumfolie. Of grilleren bij voorbeeld. Anneke Geerts (dietiste en journaliste. Schreef o.a. het boek 'Smakelijk eten zonder zout1) AIs iemand weet dat je ook lekker kunt eten met minder zout, is het wel de journaliste Anneke Geerts. Ze heeft er een boek over geschreven: 'Smakelijk eten met minder zout'. Maar wat is er eigenlijk mis met zout? Anneke Geerts: 'Er is niks mis mee. Maar het is een kwestie van de juiste hoeveelheid. Ons lichaam heeft wel zout nodig, maar hooguit een beetje. In onze westerse cultuur krijgen we veel meer zout binnen dan we voor onze basisbehoefte nodig hebben. Ten eerste zijn er nogal wat mensen die van kind af aan gewend zijn aan veel zout in het eten en ten tweede voegen fabrikanten meestal nogal veel zout toe aan produkten als kant-en- klare sauzen, soepen, juspoe- der en snacks. Per dag krijgen Nederlanders ongeveer 10 tot 15 gram zout binnen. Dat is gewoon te veel, maar de den is gevoeliger voor veel zout dan de ander. Je hebt dan een gro- tere leans op hoge bloeddruk, waardoor je hart- en vaatstel- sel te zwaar worden belast. Hoeveel we precies nodig heb ben is moeilijk te zeggen. Zout bestaat uit chloride en natrium. Per dag krijgt een gemiddelde Nederlander zo'n 5000 milligram natrium bin nen. De aanbeveling is zo'n 2400 tot 3600 milligram natrium per dag. Er is niet precies te zeggen hoeveel goed voor je is. Maar je kunt zeggen dat we ongeveer tweemaal zoveel natrium binnen krijgen als wordt aanbevolen. Ik zou zeggen: laat regelmatig je bloeddruk controleren en let eens goed op hoeveel zout je eigenlijk eet.' Anneke Geerts wil de consu- menten geen gezondheidspro- bleem aanpraten, maar vindt het wel goed als men er eens kritisch naar kijkt. En ze weet best dat het in het begin wen- nen is om minder zout te eten. 'Het is lastig, dat geef ik toe. In het begin smaakt alles laf en flauw, maar houd je vol, dan wen je er aan. Probeer ook zoveel mogelijk produk ten als verse groente en fruit te gebruiken, dat heeft al veel smaak. Je moet ook openstaan voor een andere bereidingswij- ze: kort koken geeft veel smaakbehoud en... het is mooi meegenomen dat je meer vita- mine C overhoudt als je groente korter kookt. En dan zijn er allerlei trucjes waardoor de smaak beter bewaard blijft. Koken in de magnetron, in aluminiumfolie. Of grilleren. Het geeft allemaal een extra dimensie aan de smaak. Bak je je viees zonder zout, dan vind je dat eerst misschien een klap in je gezicht. Maar doe je er fruit bij, of bij voorbeeld champignons en kruiden, dan krijgt het veel meer karakter. Wat je ook kunt doen is juist het zure karakter van gerech- ten benadrukken, met citroensap bij voorbeeld. Je smaak past zich langzaam aan als je minder zout gaat eten. Om er aan te wennen zou je langzaam kunnen over- schakeien op minder zout, zegt ze. 'Kook bij voorbeeld de aardappels zonder zout en dan korter dan je gewend bent, maar zet voor wie er aan moet wennen de eerste tijd zout (Halvazout van Zonna- tura of LoSalt) op tafel. Toch went het snel. De eerste week vind je aardappels zonder zout niet echt lekker, maar na een dag of acht, tien, ben je er helemaal aan gewend en vind je het wel lekker. Zo snel gaat dat. Veranderen is altijd lastig, maar het kan wel. Je kunt het vergelijken met koffie. Veel mensen zijn het zonder suiker gaan drinken. Dat was ook wennen, maar na een tijdje wil je niet anders meer.' Er zijn dieetzouten te koop. In veel soorten is de natrium vervangen door kalium. Maar, zegt Anneke Geerts, 'dat smaakt toch anders en voor mensen met een natriumbe- perkt dieet bij voorbeeld is gebruik niet altijd verstandig. Overieg met een arts of dietist is in die gevallen nodig.' Waar ze wel blij mee is: er zijn steeds meer verse kruiden te koop. 'En omdat die veel meer smaak hebben dan gedroogde kruiden, kunnen ze het zout makkeiijker doen ver- geten.' 90 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 90