WAT IS GEZOND ETEN? 'Ik denk dat de meeste mensen wel goed bezig zijn, maar dat er hier en daar nog wel wat aan gesleuteld moet worden Wat is nou eigenlijk gezond eten? Hoe verkeerd eten we eigenlijk? Als je gezond eet, heb je dan nog extra vitamines nodig? rof. dr. Jo Hautvast, hoogleraar Voeding van de Mens aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen, vertelt over de nieuwste inzichten op dat gebied. Over gezond eten: 'Als daar al een defmitie van te geven is, denk ik dat voeding voldoende gevarieerd moet zijn, voldoende voedingsstoffen moet bevatten en 'nog iekker moet zijn ook. Nu is het nieuwste inzicht, dat je niet beslist elke dag van alles iets binnen hoeft te krijgen. We denken nu in langere perioden. Iedereen eet anders, dat is gewoon een feit. Ieder kiest zijn eigen eetpatroon, in het weekend eet je anders dan door de week, je eet de ene dag iets makkelijks en de volgende dag iets zwaars. Dat kun je niet aan dagelijkse regels binden. Wij zeggen nu: zorg ervoor dat je binnen een periode van een paar weken voldoende voedingsstoffen binnen krijgt. Op die manier wordt gezond eten ook veel minder lastig en streng.' Prof. Hautvast heeft Als we goed eten heb ben we vrijwel geen van alien extra vitamines nodig. onderzoek gedaan naar hoe de mensen zelf denken dat ze eten en leven. En wat bleek? Meer dan 80% van de Nederlanders vindt dat ze een verstandige eetwijze hebben. En 70% dicht zichzelf een verstandige leefwijze toe. 'Het is verrassend dat de meeste consumenten ervan overtuigd zijn dat ze met zorg en inzicht eten. Daar staat tegenover dat de wetenschap zegt dat er juist heel slecht wordt gegeten. Kennelijk komt die boodschap dus niet over bij de mensen. Ze zeggen altijd: ja, mijn buurman, die eet slecht. Als de wetenschap zegt dat er ongezond wordt gegeten, zegt vrijwel elke consument: dat gaat dus niet over mij. De vooriichting geeft een negatief beeld, terwijl de consument een positief beeld heeft. Men zegt ook: we hebben toch een lage kindersterfte Als er al een defmitie van en een hoge levensver- gezonde voeding te geven is, denk ik wachting? En dat is ti j i j dat voedin? voldoende gevarieerd moet ook zo. Ik denk dan 6 ook dat de meeste zijn, voldoende voedingsstoffen moet mensen wel goed bezig bevatten en nog Iekker moet zijn ook. zijn, maar dat er hier en daar nog wel wat aan gesleuteld moet worden. Iedereen moet een eigen eetpatroon zoeken waar hij of zij zich Iekker bij voelt, en daar heb je informatie over gezonde voeding bij nodig. Ik geef nu even jongeren als voorbeeld. Die eten veel 'uit de muur', zoals dat heet. Omdat ze een leeftijd hebben van avontuur en experimenten, zeg ik altijd tegen ze: ga nu eens naar de Italiaan, naar de Griek of de Argentijn. Dan leer je ook eens wat anders eten. En daarbij geef ik ze dan informatie over gezonde voeding. Ik zeg niet steeds dat ze slecht eten, maar ik laat ze op een positieve manier zien hoe het ook kan. Al die geboden en verboden op eetgebied... nee, vrijwel iedereen is er met zorg mee bezig. Alleen de accenten moeten anders. En de consument heeft kennis nodig om dat te kunnen.' Die kennis kan voor een deel uit dit gidsje komen. En verder kun je ook zelf op je lichaam letten, want in bepaalde gevallen is het gewoon duidelijk dat je niet goed eet. Prof. Hautvast: 'Iemand die te zwaar is, eet Prof. Jo Hautvast (hoogleraar humane voeding) 88 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 88