DRAGON 'Een draak' Twee soorten GELATINE POEDER EN BLAADJES Slank koken in de romertopf Pasta bekent kleur MET KARAKTER In recepten wordt regelmatig gebruik gemaakt van gelatine om koude gerechten (zoet en hartig) te binden. Maar wat is gelatine nu eigenlijk? Gelatine is een stof die gewonnen wordt uit dierlijke beenderen. Het heeft de eigenschap in warme vloeistof op te lossen en bij afkoeling te binden. Omdat gelatine vocht vast- houdt bij temperaturen onder 25 °C, wordt het dus alleen gebruikt in gerechten die koud worden opgediend. Bij AH is gelatine in twee vormen te koop: als blaadjes (witte en rode, gewicht ca. 2 gram per blaadje) en als poeder. Eet u vegetarisch en wilt u toch een koud gerecht binden, dan kunt u gebruik maken van agar-agar, een produkt samengesteld uit verschillende soorten gedroogd zeewier. Het is te koop bij natuurvoedings- winkels. Houd er rekening mee dat de bindkracht van agar-agar tweemaal zo groot is als die van gelatine. De Romertopf (letterlijk Romeinse pot) is bij uitstek geschikt om 'slank' en lekker in te koken. Deze ovenschaal van poreus aardewerk wordt voor gebruik een tijd in koud water gezet, zodat de schaal zich kan volzuigen met water. Tijdens bereiding in de oven zorgt het vocht uit de Romer topf ervoor dat er bijna of geen vet gebruikt hoeft te worden en de gerechten toch heel sappig blijven. Naam: Dragon (Latijnse naam: Dracunculus). Plaats van herkomst: Er is zowel Russische als Franse dragon. Russische dragon kan koudere en warmere klimaten ver- dragen. Franse dragon is minder sterk en heeft 's winters bescherming nodig. Plantdeel: We gebruiken de lange, smalle en glan- zende blaadjes vers en gedroogd. Ook worden hele takjes dragon toege- voegd aan bepaalde gerechten. Bijzonderheden: Dragon- blaadjes hebben aan de onderkant vetkliertjes die een bitterzoete, warme en peperachtige geur verspreiden. Smaak/eigenschappen: 'Dracunculus' betekent 'kleine draak'. Hiermee wordt de vurige, voile en aromatische smaak van dragon aangegeven. Omdat de smaak snel overheerst is het raad- zaam dragon met mate te gebruiken. Gebruiksmogelijkheden: In de Franse keuken is dragon beroemd gewor- den in 'bearnaisesaus' (kruidensaus). Gesnip- perde blaadjes kunnen toegevoegd worden aan mayonaise, sladressings en kruidenboter. Dra gon smaakt prima over gegrilde tomaatjes en eiergerechten. Het wordt ook vaak gebruikt bij het inmaken van augurken en uitjes. Bekend is dra- gonazijn, al dan niet met een takje dragon in de fles. Houdbaarheid: Dragon kan ingevroren worden. Gedroogde blaadjes krij- gen na verloop van tijd een wat hooiachtige smaak. Leuk, al die kleurige soorten pasta. Maar hoe komen ze aan dat mooie rood, frisse groen of heldere geel? Dat gaat een- voudiger dan u zou denken. Door natuurlijke ingredienten (dus zonder kunstmatige toe- voegingen) aan het deeg toe te voegen krijgen de pastas kleur. Voor rode pasta, bij voorbeeld spiraalmacaroni, is dat tomaat (puree of poeder). Groene pastasoorten, bij voor beeld tagliateile (lintmacaroni) of lasagna (pastavellen), wor den gekleurd met spinazie (puree of poeder). Voor gele pasta wordt bij voorbeeld saf- fraan gebruikt. AllerHande 5

Allerhande | 1991 | | pagina 5