Ze ZIJN ER WEER! JfA Ongeveer 23 mei zijn ze er weer, de Hollandse Nieuwe. In alle AH winkels wordt de nieuwe haring vacuum verpakt verkocht. Op de volgende pagina's vindt u twee verrassende gerechten met haringen. Maar nu eerst wat haring-wetenswaardigheden. Haring kaken en zouten HOLLANDSE NIEUWE Haringen komen voor in koude en gematigde zeeen, in het noorden tot in de IJszee, in het zuiden tot de Golf van Biskaje en de oost- en west- kust van Canada. Daar voe- den ze zich met plankton: een verzamelnaam voor vaak microscopisch kleine plantaar- dige en dierlijke organismen. Door hun jacht op voedsel en in de paaitijd (paartijd) trek- ken haringen naar andere gebieden. Zo zijn enorme hoeveelheden plankton in de maanden September en okto- ber voor grote scholen harin gen aanleiding naar de Dog- gersbank te 'verhuizen'. De Doggersbank blijkt dan meteen een ideale paaigrond. Op driejarige leeftijd zijn de haringen geslachtsrijp. Harin gen kunnen wel dertien jaar oud worden, maar de harin gen die in de Noordzee wor den gevangen zijn tussen de drie en zes jaar oud. De leef tijd kan worden afgeleid uit het aantal jaarringen op de schubben. In Nederland behoren harin gen tot de meest verkochte vissoorten. Het vissen, verwer- ken en verkopen ervan gebeurt al eeuwenlang, vanaf de twaalfde eeuw, door vakbe- kwame mensen. Van zeer grote betekenis voor de ont- wikkeling van de haringvisserij en haringhandel was de uit- vinding van het haringkaken, in het begin van de veertiende eeuw. Die uitvinding wordt toegeschreven aan Will em Beukelszoon uit Biervliet, die niet - zoals voor de hand zou liggen - een visser was, maar een Schepen (stadsbestuur- der). Het haringkaken op zich is een simpele handeling: met een snee van het mes worden pasgevangen haringen ont- daan van hart, lever, maag en een gedeelte van het darmka- naal, waardoor het bloed makkelijk weg kan stromen. Na het kaken worden de haringen gezouten. De beste kwaliteit haring wordt verkre- gen als de haringen direct na de vangst op zee worden gekaakt ('zeekaak'), maar daar zijn de huidige vissersboten niet of nauwelijks meer op ingericht. De meeste haring wordt dan ook aan boord eerst in het ijs gelegd en aan land gebracht en daarna pas gekaakt en gezouten ('wal- kaak'). Het zouten gebeurt in een zogenaamde 'warbak'. Na AilerHande 39

Allerhande | 1991 | | pagina 39