Verschil in vorm en bakwijze Twee specifieke soorten: Allinson en Limburgs zuurdesembrood Puur plantaardig vet renmeel en natuurlijk desem. Er komt geen gist aan te pas. Zuurdesembrood heeft een bijzondere smaak, die ontstaat door het lange rijsproces. Ook een pluspunt: zuurdesem brood is heel goed verteerbaar. Dit komt door het gunstige effect van het aanwezige melkzuur op de vertering van de vezels. Bij AH kunt u het Limburgs zuurdesembrood in drie variaties kopen: naturel, met rozijnen, of met sesam- zaad. De genoemde broden zijn allemaal gemaakt van volko- renmeel waarin de hele korrel verwerkt zit. Het grootste ver schil zit hem in de vorm en de manier van bakken. Het knipvolkoren is in een bus gebakken en wordt vlak voor het bakken ingeknipt met een schaar, waardoor de korst iets krokanter wordt. Het vloervolkoren wordt gebakken op de vloer van de oven, zodat het een specifieke ovensmaak krijgt. Het vloer- brood wordt ianger dan nor- maal gebakken. Specifiek voor de Zaanse vol- koren snijder is dat het net als het knipvolkoren in een bus gebakken wordt en van tevo- ren enkele inkepingen krijgt. Het volkorenbroodgrofis ook weer gemaakt van volkoren- meel van de hele tarwekorrel, maar het speciale ervan is dat een gedeelte van die korrels niet gemalen zijn, maar grof gebroken. Dit geeft extra 'beet'. Voor het meergranen brood wordt tarwemeel gemengd met gerst en roggekorrels en het wordt bestrooid met rijst- vlokken. Een beetje anders dan de eer- der genoemde broodsoorten zijn Allinson-brood en het De brood- top 3: L Volkoren brood 2. Bruinbrood 3. Witbrood zuurdesembrood. Allinson is smeuiger en lichter verteerbaar dan het gewone volkoren brood. Dit komt doordat er meer water (80%) in verwerkt wordt dan in de andere volko- renbroden (meestal 55%). Het hoge vochtpercentage geeft het brood een grove, open structuur. Verder zitten er alleen zout, vet, suiker en gist in. Het bijzondere van zuurdesembrood is zijn com- pacte, maar tegelijk luchtige structuur. Dit brood wordt gemaakt van biologisch volko- AH speelt duidelijk in op de voorkeur die er bestaat voor de 'donkere' broodsoorten. Nog steeds wordt er gewerkt aan nieuwe varianten. Zo zijn er in de meeste AH-winkels ook al allerlei mueslibroden te koop en variaties op rogge- brood (met muesli of met vruchten). Ook wordt er gekeken om een stapje verder te gaan naar 'gezond'. Er wordt naar gestreefd om in het door regionale AH-Bak- kers gebakken brood geen dierlijk vet meer te gebruiken, maar in plaats daarvan vet van plantaardige oorsprong. Er worden broodverbeteraars gebruikt, maar dit zijn natuur- lijke stoffen. Alles bij elkaar is duidelijk dat 'donker' brood niet langer een trend is, maar een blijvend verschijnsel. En dat is natuurlijk alleen maar goed. AllerHande 27

Allerhande | 1991 | | pagina 27