P OPULARITEIT VAN 'DONKERE' GROEIT NOG STEEDS Trends diverse variaties Wat is volkorenbrood? Rijk aan belangrijke stoffen Volkoren in Buitenlanders kijken hun ogen uit als ze zien uit hoeveel soorten brood Nederlanders kunnen kiezen. Sinds de jaren zeventig is vooral de populariteit van 'donkere' broodsoorten aan het groeien. En bij AH ziet u dat de keuze almaar groter wordt. Bij AH vindt u aUerlei varia ties volkorenbrood. De belangrijkste soorten, die op alle vers-brood-afdelingen in de AH-winkels verkocht wor- den, zijn: het knipvolkoren, het vloervolkoren, de Zaanse broden met onder andere Zaans vloer-meergranen, Zaans vloervolkoren en Zaan se snijder volkoren en soorten als Allinson, volkorenbrood grof en het zuurdesembrood. BR00DS0 Zo'n twintig jaar geleden was witbrood nog een luxe en een teken van welvaart. Naarmate het economisch beter ging in Nederland groeide de con- sumptie van witbrood. Maar er kwam een kentering in de jaren zeventig. Voedingsdeskundigen legden verband tussen geraffineerd voedsel (zonder voedingsvezel) en allerlei 'welvaartziekten'. Bruinbrooa en volkorenbrood werden gepropageerd als een stuk volwaardiger en gezon- der. Was eind jaren zestig bij AH bij voorbeeld witbrood nog verreweg het meest in trek, op dit moment is het volkoren brood de winnaar. Volkoren brood wordt het meest ver kocht, op de tweede plaats staan de bruine varianten en achteraan komt nu witbrood. In het weekend is er weer een tijdelijke verandering; dan trakteren we onszelf graag op luxe (witte) broodjes en/of croissantjes e.d. Het belangrijkste kenmerk van volkorenbrood is dat de hele (gemalen) tarwekorrel erin verwerkt zit, dus de meel- kern, de kiem en de zemel, afkomstig van het buitenste gedeelte van de korrel. Voor witbrood wordt bloem gebruikt waar de zemel en de kiem zijn uitgezeefd. Bruinbrood is gemaakt van bloem en zemelen. Eten doen we niet alleen om energie te krijgen, maar ook om ons lichaam optimaal te laten functioneren. Met het voedsel krijgen we allerlei mineralen en vitamines bin- nen. Als u gemiddeld vier sneetjes brood 120 gram) per dag eet, levert u dit ongeveer 12% van de hoeveelheid Calorieen die u dagelijks nodig hebt. Uitgaande van dezelfde con- sump tie van vier sneetjes levert brood dan 16% van de eiwitten, 22% van de koolhy- draten, 15% van het benodig- de vitamine B en 18% van de benodigde hoeveelheid ijzer. Als wit en volkorenbrood naast elkaar gezet worden, komt volkorenbrood er op voedingswaarde-gebied duide- lijk gunstiger uit. Vooral wat de mineralen en vitamines betreft. Daarnaast bevat bruinbrood, en in nog grotere mate volkorenbrood, ruwe vezelstoffen die een gunstig effect hebben op de darmwer- king. 26 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 26