Meer vezels 'Alle brood is uitstekend, alleen verschilt de hoeveelheid vezels. Volkorenbrood eten is het verstandigst, maar houdje daar niet vandan kunje ook ander brood kiezen Rauwkost bevat relatief weinig voedingsvezel 'Eetje veel vezels, dan eet je automatisch minder extra vet. Drink tenminste 2 liter per dag 'Rauwkost heeft niet de stoelgangbevorderende functie die men eraan toeschrijft. Anne Wipkink (dietiste en auteur van het boek 'Ritme voor uw darmen') Vezels zijn heel belangrijk om de dikke darm normaal te laten functioneren, om een goede stoelgang te krijgen. Dat is bij de meeste mensen wel bekend. Maar Anne Wipkink weet nog iets opmer- kelijks te melden: 'Eet je veel vezels, dan eet je automatisch minder extra vet. Want als je veel rauwe groente, noten of volkorenbrood eet, dan kun je haast geen vet meer kwijt. Van dat soort voedsel zit je al gauw hartstikke vol.' Anne Wipkink legt uit wat voedingsvezels precies doen: 'Ze geven een prikkel aan de darmen. Dank zij vezels wor- den er gassen gevormd bij de vertering van je voedsel. Er zijn verschillende soorten vezels; die in groente en fruit hebben bij voorbeeld meer een glijfunctie. Je moet ervoor zorgen dat je minstens een- maal per dag naar de wc gaat, want anders blijft de ondas- ting te lang in de darmen, en daarmee ook allerlei schadelij- ke stoffen.Veel mensen eten zeer veel rauwkost. Maar voor hen heeft Anne Wipkink een wat ontnuchterende medede- ling: 'Rauwkost heeft niet de stoelgangbevorderende fiinctie die men eraan toeschrijft. Neem bij voorbeeld 200 gram rauwe andijvie. Daar zit voor 6 gram aan voedingsvezels in. Maar zoveel andijvie kun je nooit op. je kunt niet meer dan 50 gram rauwe andijvie eten, want je komt er niet doorheen. Dan heb je dus maar 1 gram voedingsvezels binnen, terwijl je per dag ongeveer 30 gram voedingsve zels nodig hebt.' Ze legt uit dat in een volkoren bolletje 4 gram vezels zitten. En in een volkoren boterham 3 gram. 'We eten in Nederland gemid- deld 5 boterhammen per dag. Dus 5 volkoren boterhammen leveren 15 gram vezels, de helft van wat je nodig hebt. In een bruine boterham zit 2 gram vezels en een witte boterham levert ook nog 1 gram vezels op. Het is dus een groot misverstand dat er in witbrood geen vezels zitten. Ze zitten erin, alleen minder. Dus alle brood is uitstekend, alleen verschilt de hoeveelheid vezels.' Veel mensen denken dat muesli veel vezels bevat. Anne Wipkink: 'Dat valt tegen. Want in een eetlepel muesli zit maar 1 gram vezels. En van muesli kun je hooguit 2 eetle- pels op. In zomerfruit, bij voorbeeld aardbeien of bessen, zitten wel heel veel vezels. In kiwi en grapefruit ook. En wat dacht je van kapucijners? Per groen- telepel 3 gram vezels. Aardap- pels, laten we zeggen bintjes... een bintje geeft 2 gram vezels. Tel je al die dingen bij elksfar op, dan kom je zonder veel moeite aan de 30 gram voe dingsvezels die je per dag r nodig hebt.' Zemelen, een beetje een modeverschijnsel, zetten niet zoveel zoden aan de dijk als de meeste mensen denken: 'In de eerste plaats is niet iedereen er verliefd op, maar bovendien leveren ze per eetlepel, maar 2 gram vezels op. Men verwacht bij een vezelrijk dieet vaak te snel een goed resultaat. Zeker als je je hele leven slecht hebt gegeten, moet je het even de tijd geven. Maar het moet uit- eindelijk lukken om een bete- re stoelgang te krijgen. In het begin krijg je een opgeblazen gevoel, een opgezette maag van de gassen, veroorzaakt door vezels. Maar dan moet je juist doorgaan.' 'Zoek het in eerste instantie in gewone voedingsmiddelen en in extra fruit of groente, als dat makkelijker gaat. Mai's werkt bijvoorbeeld prima, daar zitten heel veel vezels in. En in pruimen.' Anne Wipkink helpt nog een hardnekkig sprookje de wereld uit: 'Stoppende voedingsmid delen, die bestaan niet. Dat zeggen ze vaak, maar je hebt geen stop in je darmen. Dus banaan, wit brood, bosbessen- sap, niks stopt. Her^ijrtalleen middelen die iets miMer wer- ken op de peristaltiek (voort- stuwende beweging) van de darmen. Wat ontzettend belangrijk is: je moet genoeg drinken, anders krijg je een ingedikte ontlasting. Drink liefst 2 liter per dag, en dan maakt het niet uit in wat voor vorm. Nou ja, ik ga geen 2 liter jenever aanraden natuur- lijk. Denk er wel aan om wei nig koolzuur te gebruiken, want dat versterkt de gasvor- ming. En zorg voor regelmaat. Eet regelmatig en evenwich- tig. Ik heb het altijd over de 3 V's van de gezonde voeding: Variatie, Vetbeperkt en Vezel rijk.' AllerHande 103

Allerhande | 1991 | | pagina 103