voor lekker smeui'g ijs Met koelelement of container IJs in een half uur klaar IJsmachines zijn er in aller- lei soorten en in verschil- lende prijsklassen. Ze wer- ken allemaal volgens het bovenstaande principe, maar de mariier van koelen verschilt per apparaat. Bij de meeste ijsmachines hebt u wel een diepvriezer of in ieder geval een vries- vak van een driesterren- koelkast nodig. Een eenvoudige ijsmachine zet u in zijn geheel in de diepvriezer, terwijl het snoer door de deur naar buiten hangt en de stekker in het stopcontact steekt. De rubberen siuitstrip zorgt dat de deur toch goed sluit. Als het ijs hard genoeg is stoppen de schoepen van- zelf met draaien. Daarna moet het ijs nog ca. 2 uur naharden. Het leuke van deze ijsmachine is dat u er twee smaken ijs tegelijk in kunt maken. Er zijn ook verschillende ijs machines waarvan u eerst een koelelement of een dubbelwandige container moet invriezen. Dit duurt 6 tot 18 uur. Handig om hier- voor een vast plaatsje in uw vriezer te reserveren, waar het element of de container eigenlijk perma nent staat. Dan kunt u op elk gewenst moment in 20 tot 45 minuten ijs maken. Het koelelement of de con tainer geeft kou af aan het roommengsel of vruchten- moes, waardoor deze tij- dens het draaien bevriest. Een andere koelmethode is gebaseerd op een heel oud principe: u vult een flinke kom met ijsblokjes en zout en zet daarin de container. De ijsblokjes geven extra koude af, omdat het zout warmte aan de ijsmassa onttrekt. Het maken van ijs blokjes kost wel even tijd, want u hebt blokjes uit ten- minste tien ijslaatjes nodig. Echt luxe zijn de semi-pro- fessionele ijsmachines met een motor, die de ijsmassa niet alleen roert, maar ook door en door koud laat worden. Dit zijn de enige 98 AllerHande Als u vaak zelf ijs maakt is de aanschaf van een ijsmachine het overwegen waard. In een ijsmachine wordt het roommengsel (voor roomijs) of IJSMACHINE vruchtenmoes (voor sorbet) tijdens het bevriezen door draaiende schoepen in beweging gehouden. De schoepen draaien lucht in het ijs, waardoor het ijs niet keihard, maar lekker smeuig wordt. Bovendien wordt met dit roeren voorkomen dat er grote ijskristallen ontstaan. machines waarin het ijs echt in-een half uur klaar is. Bij alle andere ijsmachines moet u de nahardtijd of de invriestijd voor ijsblokjes, koelelement of container nog optellen. De prijzen voor ijsmachines lopen nogal uiteen. De een voudige exemplaren zijn er voor rond de 100,-, de semi-professionele appara- ten kosten rond de 1000,-.

Allerhande | 1991 | | pagina 98