Zo maakt u espresso VOOR EN TEGEN VAN HET ESPRESSO-APPARAAT In een espresso-apparaat wordt heet water onder druk door de gemalen kof- fie geperst. Voor de echte espressosmaak hebt u spe- ciale espresso-koffie nodig. Die is langer gebrand en fij- ner gemalen dan gewone koffie en geeft uw kopje espresso die kenmerkende sterke en pittige smaak. Die smaak komt pas goed tot zijn recht als het hete water er onder druk door wordt geperst. Hierdoor ontstaat ook de cremelaag die bij espresso hoort. Bij espresso-apparaten is het systeem waarmee het water door de koffie wordt geperst belangrijk. Voor echte espresso moet de druk minstens 9 atmosfeer zijn. In de wat duurdere ap- paraten (vanaf ca. 300,-) wordt deze druk opge- bouwd door een pomp. U herkent deze apparaten aan de zware uitvoering. Deze apparaten hebben meestal een waterresevoir. In de lichtere apparaten wordt het water op een andere manier (volgens een centrifugesysteem of door de druk van het kokende water) door de koffie geperst. Dit geeft een minder pittige espresso en ook niet zo'n voile schuim- laag. Begin met de speciale kop jes voor espresso (inhoud ca. 50 cc) om te spoelen met heet water uit het espresso-apparaat. Zo spoelt u het apparaat door en verwarmt u de kopjes voor. Dan vult u de filter met speciale espresso-kof fie en drukt dit iets, vooral niet te hard, aan. Zet de warme kopjes of een klein kannetje onder de uit- stroompijpjes. Voor cappuccino maakt u ook eerst espresso-koffie. U neemt hiervoor iets grotere kopjes (inhoud ca. 70 cc.). Terwijl de espresso-koffie wordt gezet maakt u met het stoompijpje, in een kan netje, melk schuimig. Zorg dat het stoompijpje net onder het oppervlak van de melk blijft. Breng de espresso-koffie op smaak met suiker en melk en schep er melkschuim op. Garneren met cacao. -APPARAAT Voordelen Makkelijk voor een klein gezelschap. U zet snel een of twee kopjes pittige koffie. Nadelen Voor een groot gezel schap is een espresso- apparaat ongeschikt. De koffie koelt te snel af, omdat u te veel kopjes ach- ter elkaar moet zetten. Espresso maken is meer werk dan het zetten van gewone koffie. Praktische tips Ververs het water in het Cappuccino met gember waterresevoir van het espresso- apparaat regel- matig. Water dat lang in het reservoir zit gaat in smaak achteruit. Gebruik alleen de echte espresso-koffie. De speciale melange, de langere bran ding en de fijnere maling van de koffiebonen geven deze koffie de zo typische mild-bittere espresso smaak. Maak het espresso-appa raat regelmatig schoon. Achtergebleven koffierest- jes kunnen de espresso ranzig maken. IMa het eten genieten van een pittig kopje espresso of cappuccino. Dat kan met een espresso-apparaat. Daarmee zet u zelf een of twee kopjes espresso. Of cappuccino natuuriijk, want elk goed espresso-apparaat heeft ook een stoompijpje voor het opschuimen van de melk. CAPPUCCINO MET GEMBER (2 kopjes) 1 boiletje gember, espresso-koffie voor 2 kopjes volgens gebruiksaanwijzing, 1 dl voile melk, 2 eetlepels gembersiroop (Royal Mail), 2 theelepels suiker, 2 theelepels krokant (Baukje), snufje cacao, espresso-apparaat, 2 espressokopjes, kannetje Bereiden: Gember heel fijn- snijden. Waterreservoir van espresso- apparaat vullen met 3 kopjes (ca. 2 dl) water. Fil ter van espresso-apparaat vul len met benodigde hoeveel- heid espressokoffie. 2 Espres sokopjes voorverwarmen met warm water. Intussen in kan netje melk en gembersiroop door elkaar roeren. Gember in kopjes scheppen. 2 Kopjes espresso zetten volgens gebruiksaanwijzing. Met stoompijpje melkmengsel ver- hitten en schuimlaag maken. Espresso op smaak brengen met melk en suiker. Met lepel melkschuim op cappuccino scheppen. Krokant en cacao erover strooien. Bereiden: ca, 10 minuten Prijs per kopje: ca. f0,75 Bevat per kopje: 110 Calorieen vet 2 g - eiwit 2 g - koolhydraten 20 g AllerHande 97

Allerhande | 1991 | | pagina 97