koken en opwarmen in de scheelt u veel tijd De magnetron is in een snel tempo de Nederlandse keuken aan het binnen dringen. En er zijn maar weinig mensen die niet enthousiast zijn. Hoe kan het ook anders, want de magnetron maakt 'het eten koken' een stuk eenvoudiger, met name in kleine huishoudens en in gezinnen waar vaak mensen op verschiliende tijdstippen eten. Eten voor een laatkomer is in de magnetron in twee tot drie minuten warm. MAGNETR In een magnetron wordt voedsel verwarmd door middel van microgolven. Dit zijn elektromagnetische golven, die door hun hoge frequentie van 2V2 miljard trillingen per seconde de watermoleculen in het voedsel in beweging bren- gen. Doordat de moleculen voortdurend tegen elkaar botsen ontstaat warmte. Zoveel warmte, dat bevro- ren produkten ontdooien en gerechten echt heet en zelfs gaar worden. U kunt de magnetron dus niet alleen gebruiken voor ont dooien en opwarmen maar ook voor koken. De warmte ontstaat in de gerechten zelf (van binnen- uit dus); hierdoor is een lekker knapperig korstje uit- gesloten. In een combina- tiemagnetron kunt u het verwarmen door middel van microgolven combine- ren met de stralingswarmte van een grill-element of de circulatiewarmte van een hete-luchtoven. Zo krijgt het gerecht toch een bruin korstje. Een belangrijk punt bij de aanschaf van een magne tron is het vermogen. Veel magnetrons hebben een nuttig vermogen van 600 Watt of 700 Watt. Er zijn ook al apparaten met een hoger vermogen (850 Watt of zelfs 1000 Watt). Hoe hoger het vermogen, hoe sneller de magnetron ver- warmt en kookt, dus hoe groter de tijdwinst. Overi- gens zit hier wel een klein addertje onder het gras, want de snelheid waarmee de magnetron verwarmt gaat gelijk op met de te verwarmen hoeveelheid. 1 dl water aan de kook brengen kost bij voorbeeld 1 minuut, voor 2 dl water is dat al 2 minuten en voor 4 dl water 4 minuten. In het laatste geval is er nauwe- lijks meer sprake van tijd winst in vergelijking met het gasfornuis. De magnetron is dus met name geschikt voor het verwarmen en koken van kleine porties (voor twee tot drie personen). U klint eten voor een laatkomer snel op een bord verwar men. Er is allerlei speciaal serviesgoed voor de mag netron in de handel, maar u kunt in de meeste gevallen ook uw gewone servies en ovenschalen gebruiken. Doorzichtig glas is ideaal, omdat u daarin het kook- proces kunt volgen. Meta- len pannen zijn taboe. Ten eerste dringen de microgol ven er niet door, ten twee- de kunnen ze vonkoverslag veroorzaken. Uitstekende delen kunnen soms wel worden afgedekt met alu- miniumfolie, mits dit de wanden van de magnetron niet raakt (vonkoverslag). 92 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 92