reddy je ziet dathet lichT is. IS BAKT IN REDDY! Blijven oude eieren drijven? Zakcentjes verdienen bij Albert Heijn? Wat is het verschil tussen onder- en bovengistend bier MAlSKDEMOttf 3>JNEBlQEM6rS In mijn jeugd heb ik nogal wat van die 'grootmoeders-wijshe- denvoor het huishouden mee- gekregen. Mi] is altijd verteld dat eieren die niet meer vers zijn, blijven drijven als men ze probeert te koken. Klopt deze bewering MEVR. V.D. G. TEL. Het beste kunt u, als het gaat om de versheid van eieren, let- ten op de 'tenminste-houdbaar- tof datum (THT). Dit geeft u de zekerheid dat eieren nog vers zijn. Eieren die blijven drijven, zijn inderdaad niet meer vers, maar dat wil nog niet zeggen dat alle niet-verse eieren blijven drijven. Een eierschaal is poreus waar- door een ei door een lange bewaartijd kan gaan uitdrogen. De luchtkamer wordt groter en het ei kan hierdoor in het water gaan drijven. Een eierschaal die van nature iets minder poreus is zal ook minder snel uitdrogen. Dit ei zal dus niet noodzakelijker- wijs gaan drijven al is het niet meer vers. Mijn zoontje is denienjaar en zou graag bij Albert Heijn als zaterdaghulp willen werken. Misschien is het niet mogeijk om hem officieel in dienst te nemen, maar zou hij niet kun- nen helpen met bij voorbeeld het inpakken van de bood- schappen? Ik vind het zelf altijd een groot karwei als ik die voile kar met boodschappen in mijn eentje moet overladen in draag- tassen. Ander werk zou natuur- lijk ook van harte welkom zijn. Met een bescheiden fooi zou hij dan toch nog een leuk zakcentje kunnen verdienen. MEVR. H P. TE B. Wij vinden het leuk dat uw zoon zo graag bij Albert Heijn wil wer ken. Uw voorstel stuit echter op een aantal problemen. Het is op grond van de arbeidswet niet mogelijk uw zoon officieel in dienst te nemen. Hierin staat dat jongeren pas vanaf vijftien jaar arbeid mogen verrichten. Het is om diezelfde reden ook niet mogelijk uw zoon werkzaamhe- den te laten verrichten zonder dat hij officieel in dienst is. Bovendien is iemand die niet vol- gens de regels in dienst is van Albert Heijn niet verzekerd tegen ongevallen en ziekte. Dit verze- keringsaspect brengt risico's met zich mee die Albert Heijn niet kan dragen. Overigens zijn onze medewerkers in voorko- mende gevallen altijd bereid u de helpende hand te bieden. De drukte in de winkel moet dit ech ter wel toelaten. Tijdens paas-, pinkster- en kerstdagen zijn vaak wel inpakhulpen aanwezig om de doorstroming aan de kassa te vergemakkelijken. Ik durfmijzelf een echte bier- drinker te noemen. Gelukkig is er een grote keuze uit verschil- lende bieren. Regelmatigpro- beer ik weer een nieuw biertje. Laatst kocht ik bovengistend bier wat mij erg goed beviel. De smaak was inderdaad anders dan die van het gewone laag gistende bier. Maar wat is nu precies het verschil tussen hoog- en laaggistend bier? DHRR.W. TEA. Bovengistend bier wordt gebrou- wen volgens een heel traditio- neel proces. Eigenlijk werd al het bier tot rond 1900 op deze manier gebrouwen. Dit proces werd toen verdrongen door de zogenaamde 'lage gisting', omdat dit bier (het gewone pils), met name door de lage gistings- temperatuur, beter houdbaar was. Door verbeterde produktie- methoden is nu ook bij bovengis tend bier de houdbaarheid geen probleem meer. Voor het brouwen van bovengis tend bier wordt een natuurlijke gistsoort en 100% gerstmout gebruikt. Tijdens de gisting is de temperatuur ongeveer 20 °C en blijft de gist als een deken bovenop de wort (het bier in wor ding) liggen. Dit in tegenstelling tot lage gisting (pilsener bij voor beeld) waar de gist naar de bodem van de kuip zakt. Tijdens het gistingsproces ont- wikkelt zich een specifieke smaak. 'Bovengistend' is wat donkerder van kleur en duidelijk voller en rijker qua smaak. 'Bovengistend' moet niet te koud worden gedronken anders ver- liest het teveel van zijn smaak. Bewaart u de f lesjes dus op een koele plaats maar niet in de koel- kast. ,00*L/ Puintmndig AllerHande 85

Allerhande | 1991 | | pagina 85