balsam SHAMPOO Normaal haar regelmatig wassen Droog haar vraagt om extra vt rzorgmg Vet haar niet masseren Bijzondere shampoos Zo verhelpt u roos ook aan gespleten punten. Hct glanst niet en breekt snel. Bij vet haar produceren de talgklieren te veel talg. De hoofdhuid is vet, het haar hoeft dat dan niet te zijn, maar is dat doorgaans wel. Overigens kan vet haar best droge haarpunten hebben. Of u roos heeft, kunt u zien aan witte schilfertjes in uw haar en op uw kleding. Roos is in feite geen haarprobleem, maar een probleem van de hoofdhuid. De opperhuid van ons hele lichaam maakt con stant nieuwe huidcellen aan. Oude huidcellen worden als het ware naar buiten 'geduwd', waar ze uiteindelijk de hoornlaag vormen. Na rwintig a dertig dagen ver- dwijnen ze door wrijving (van bij voorbeeld kleding) en was- sen. Roos ontstaat als de oude cellen van de hoofdhuid vaker worden vervangen dan nor- maal. Binnen een dag of tien bereiken deze cellen al de hoornlaag: te snel om nog langs natuurlijke weg te kun- nen worden afgevoerd. Ze hechten aan elkaar en vormen zo zichtbare schilfers. voor droog liaar droog en Houdt hel zijdessacht aiglnraewd. NATUURLllKE IDF.PROri-.iNl-, Ondanks het feit dat het gezond is, vraagt ook normaal haar natuurlijk om een goede verzorging. Al was het alleen al omdat er toch vuil in komt en stoffen de hoofdhuid kun- nen verstoppen. Was uw haar zo vaak als nodig is met een milde shampoo voor normaal haar. De oorzaak van droog en beschadigd ha..r moet hoofd- zakelijk worden gezocht in de droge warmte van de centrale verwarming, de zon, chloor- en zout water, te veel fohnen, dagelijkse touperen, wassen met een verkeerde shampoo (die de hoofdhuid ontvet), shampoo die niet goed is uit- gespoeld en ondeskundig ver- ven, blonderen of permanen- ten. Droog en beschadigd haar moet u met zorg behandelen. Gebruik daarom een milde, met proteinen verrijkte sham poo die speciaal is bestemd voor uw type haar. Een iede- re-dag-shampoo kunt u ook nemen. Beiden bevatten diverse werkstoffen die een beschermend laagje om elke haar leggen. De hoofdhuid tij- dens het wassen flink masse- ren helpt ook: dat stimuleert de talgproduktie en de ver- spreiding van natuurlijke vet- ten langs de haarschacht. Er zijn ook speciale shampoos voor geverfd en gepermanent haar waarmee u net zo vaak kunt wassen als u wilt en die het haar weer enigszins de oude conditie teruggeven. Onder andere verkeerde voe- ding, hormoonveranderingen en een verkeerde shampoo kunnen een verhoogde talg produktie van de hoofdhuid tot gevolg hebben. De talgproduktie moet dus beter worden geregeld en daar is dan ook een shampoo speci aal voor vet haar goed voor: de zachte detergentia (reini- gers) en de extra mild werken- de kruiden zorgen voor een hoofdhuid en haar die minder snel vet worden. Vet haar kunt u net zo vaak wassen als nodig is: het wordt er, zoals vaak wordt gezegd, echt niet sneller vet van. Was het haar zorgvuldig, maar masseer de huid niet te hard, want dat activeert de talgklie ren tot een grotere talgpro duktie en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Door het haar met koud water af te spoelen worden de porien van de hoofdhuid gesloten en vindt er minder talgafscheiding plaats. voor. Daarom zijn er naast anti-roos shampoos in het algemeen ook anti-roos sham poos die zijn bedoeld voor een bepaald type haar. Grofweg zijn anti-roos sham poos in twee soorten te onder- scheiden. De ene soort bestrijdt de oorzaak, de andere soort pakt alleen de schilfers aan. Bij een ernstige vorm van roos kunt u het best de eerste soort gebruiken: de koolteer die erin zit levert al snel het gewenste resultaat. De tweede soort shampoo werkt prima als u slechts een lichte vorm van roos hebt: de bestandde- len weken de schilfers los, waardoor ze vervolgens mak- kelijk kunnen worden uitge- wassen. Roos in vet haar (zogenaamde vette roos) is in het algemeen wat lastiger dan roos in droog haar (droge roos) omdat het vet de celdeling van de hoofd huid stimuleert. Bij droge roos daarentegen moet u de anti- roos shampoo af en toe afwis- selen met een shampoo voor normaal haar, om de hoofd huid niet al te veel uit te laten drogen. In principe kunt u uw haar net zo vaak wassen als u wilt. De shampoos van nu zijn vei- liger en minder agressief dan die van vroeger. Wast u het elke dag, kies dan wel voor een zachte shampoo. Albert Heijn heeft tal van milde iede- re-dag-shampoos in het assort ment, maar u zou ook een babyshampoo kunnen gebrui ken. Gemakkelijk voor mensen met normaal haar, en voor diegenen met droog en beschadigd haar die een keer weinig tijd hebben, is er een shampoo en cremespoeling in een: u wast uw haar en maakt het tegelijkertijd soepel en makkelijk kambaar. Omdat roos eigenlijk een pro bleem van de hoofdhuid is komt het bij elk type haar AllerHande 75

Allerhande | 1991 | | pagina 75