ANANAS Een zoete SELDERIJ Een kruid vol aroma SCHADELIJK AFVAL VERRASSING UIT DE TROPEN NIET ZOMAAR WEGGOOIEN HOE LANG BLIJVEN VIS- CONSERVEN HOUDBAAR? In deze tijd is weer volop verse ananas verkrijg- baar. Oorspronkelijk komt ananas uit Paragu ay. Tegenwoordig wordt ananas in bijna alle tro- pische gebieden geteeld. De ananas die hier het hele jaar door te koop is, wordt voornamelijk gei'mporteerd uit Ivoor- kust (Afrika). Een ananas is rijp als de schil geen groene plek- ken meer heeft en bij lichte vingerdruk mee- geeft. Bovendien ruikt hij dan lekker zoet. Een ananas die nog niet hele- maal rijp is kan op een warme plaats (bij voor- beeld in de huiskamer) narijpen. Eenmaal rijp blijft de ananas op een koele plaats (niet in de koelkast) nog enkele Een aantal produkten die we in het huishouden gebruiken bevatten stoffen die schadelijk zijn voor het milieu. Het zijn stoffen die in de afvalfase tot de categorie klein chemisch afval behoren. Het is belang- rijk daar zorgvuldig mee om te gaan en deze produkten of resten ervan niet zomaar in vuilnisbak of toilet weg te gooien. Bij voorbeeld olie, batterijen, nagellak, TL-lam- pen en bespaarlampen bevat ten zulke stoffen. U kunt ze inleveren bij de gemeentelijke reinigingsdienst. Waar u ook een volledige lijst van de schadelijke stoffen kunt krij- gen. In sommige woonplaat- sen is er een speciale chemo- kar die op vaste dagen langs- komt. Ook bestrijdingsmidde- len, accu's en spuitbussen kunt u op deze manier inleve ren. Visconserven kunt u heel lang bewaren, wel anderhalf tot drie jaar na aankoop. Dat komt omdat de vis, zoals de naam al zegt, 'geconserveerd' is. Conserveren is een techniek waar- bij schadelijke stoffen die bederf kunnen veroorzaken door verhit- ting onschadelijk zijn gemaakt. Er zijn twee soorten conserven: vol-conserven en half-conserven. Vol-conserven, bij voorbeeld zalm en tonijn, worden gesteriliseerd en kunt u buiten de koeling bewaren. Half-conserven zoals rolmops, zure haring en mosselen worden niet gepasteuriseerd en moeten gekoeld worden bewaard. Sardines vormen hierop een uitzondering. Het is een half-conserven produkt, omdat sardines niet kunnen wor den gesteriliseerd. Ze kunnen wel buiten de koelkast worden bewaard, echter niet zo lang als vol-conserven. De uiterste bewaar- datum staat altijd op de verpak- king vermeldt. Naam: Selderij (Apium graveolens) Plaats van herkomst: Oorspronkelijk komt selderij uit gebieden rond de Middeilandse Zee. Het kan in Neder- land in het voor- en najaar buiten gezaaid worden. Selderij is niet geschikt om binnenshuis te kweken. Plantdeel: De blaadjes en Stengels worden zowel vers als gedroogd gebruikt. De zaadjes worden gemalen als ingredient voor selderij- zout. Bijzonderheden: Snij- of bladselderij wordt meestal als kruid toege- past. Er zijn ook knolsel- derij en bleekselderij, die als groente worden gege- ten. Smaak/eigenschappen: Selderij heeft een voile, aromatische smaak en is rijk aan vitamine A, B en C en aan fosfor. Gebruiksmogelijkheden: Selderij is een veelzijdig kruid. Verse selderij is een vast onderdeel van een 'bouquet garni' (een samenstelling van krui- den in een linnen zakje verpakt) om soepen, sauzen, stoofvlees- en visgerechten te aromati- seren. Gehakte selderij smaakt heerlijk door salades. Vermeng eens een eedepel door verse roomkaas. Ook wordt het veel gebruikt als gar nering op bij voorbeeld vis- en eiergerechten. Gedroogde selderij heeft een iets sterkere geur dan verse en kan worden toegevoegd aan soepen, vullingen en stamppot. Houdbaarheid: Gedroog de selderij verliest na verloop van tijd gedeel- telijk geur, kleur en smaak. Fijngehakte verse selderij is prima in te vriezen. dagen houdbaar. Ananas kan op verschil- lende manieren worden schoongemaakt. De meest gangbare manier is de vrucht in de in vier parten snijden. Daarna het vruchtvlees uit de schil snijden bij meloen). Dan de houtachtige kern verwij- deren. Verse ananas is op heel veel manieren te gebrui ken, alleen niet in com- binatie met gelatine en eiwitten, doordat verse ananas het eiwitsplitsen- de enzym bromeline bevat. Verse ananas kunt u dus ook niet gebruiken in bij voorbeeld bava- rois, omdat deze pud ding dan niet stijf wordt. AllerHande 5

Allerhande | 1991 | | pagina 5