De smaak blijft het geheim van de brouwer Uit welke soorten kunt u kiezen bij AH? Andere drankjes met weinig of geen alcohol ClATHAlB Onderzoek wees uit: er is vrijwel geen smaakverschil dat er vrijwel tot geen smaak- verschil blijkt te zijn. De brou- wers zijn er dan ook in geslaagd om uitstekend alco- holarm bier te maken. Hoe alcoholarm bier precies wordt gemaakt is het geheim van de brouwer. Er zijn twee methoden. Bij de ene metho- de wordt het bier op de gewo- ne manier gebrouwen, waarna de alcohol er simpelweg wordt uitgehaald. Bij de andere methode zorgt men ervoor dat er tijdens het gistingsproces zo weinig mogelijk alcohol wordt gevormd. Alcohol uit bier halen kan door verhitting in een vacuum, maar daarbij gaat smaak verloren. Meestal wordt het anders gedaan: men laat het alcoholhoudende bier door een filter lopen dat de alcohol beter doorlaat dan de andere bestanddelen. De smaak blijft dan behouden. Maar de meest gebruikte methode is ingrijpen in het vergistingsproces. Wordt de gist er bijtijds uitgehaald, dan stopt de gisting en is er ook geen nagisting waardoor alco- holvorming ontstaat. Helemaal duidelijk is het nu nog niet hoe het kan dat alco holarm bier zo goed smaakt, want normaal gesproken wor- den tijdens de nagisting min der lekkere smaakstoffen afge- broken. Dat blijft dus voorlo- pig het geheim van de brou- wers, die hooguit willen ver- klappen dat er juist door het niet-nagisten en de kleine hoe- veelheid alcohol een aantal smaakcomponenten worden gevormd. Overigens: alcoholarm bier levert aanzienlijk minder Calorieen dan gewoon bier. Albert Heijn heeft een ruim assortiment alcoholarme bie- ren. Ze bevatten allemaal een alcoholpercentage van maxi- maal 0,5%. Dit percentage is volgens de brouwers zo laag, dat het beslist geen kwaad kan en dat je er pas wat van merkt als je echt heel veel drinkt, maar dat moet dan in een tem po dat eigenlijk niet kan. Voor het behoud van de smaak is die 0,5% wel van belang. Natuurlijk is er AH's eigen Brouwers Bier met 0,5% alco hol. Daarnaast zijn er de ande re bekende merken: Buckler van Heineken, Stender van Grolsch en het Duitse Claus- thaler. Het alcoholvrije bier in het AH-assortiment heet Bavaria Malt. Dit bier bevat geen alcohol waardoor het alcohol- vrij genoemd mag worden. Ook op het gebied van wijn beginnen er alcoholvrije en - arme dranken te komen, maar het gaat nog wat aarzelend. Een paar voorbeelden van wat AH te bieden heeft. Schloss Kronenburg, een witte Duitse wijndrank die bestaat uit 50% wijn zonder alcohol, aangevuld met mineraalwater, vruchtesap en natuurlijke geur- en smaakstoffen. Schmitt's Niersteiner is een Duitse Rijnwijn met 4% alco hol. Carta Riesling met 0,3% alco hol is een witte Duitse wijn van de Riesling druif. Deze is in een beperkt aantal AH- winkels verkrijgbaar, net als Karibu, een frisse drank die bestaat uit witte wijn, mine raalwater en tropische fruitex- tracten. Ook vermouth is er in een alcoholvrije variant: Lamati rood en wit. En tenslotte is er nog dat drankje dat in geen enkele categorie past: Crodino, een Italiaans getint, kruidig sma- kend bitter-aperitief met 0,5% alcohol. AllerHande 53 jrfNOf*. aiw holarm bier. Daar komt ook bij, dat de smaak steeds beter werd. En nu is het zelfs zo ver, dat veel mensen met hetzelfde plezier alcoholarm drinken als ze vroeger een gewoon pilsje dronken. Op dit moment is liefst 8% van alle bier dat in Nederland wordt gedronken alcoholarm of alcoholvrij. En nog steeds stijgt dat aandeel. Waar de grens ligt weet niemand, maar de brouwers verwachten dat die nog lang niet is bereikt. Onderzoek heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van de bierdrinkers is geinteresseerd in alcoholarm bier. As de smaak maar goed is. En dat is die tegenwoordig. In een ander onderzoek ging het om het smaakverschil tus- sen 'gewoon' bier en alcohol arm bier. Tot verbazing wer- den er nauwelijks smaakver- schillen geconstateerd. Som- mige proevers vonden alcohol arme en alcoholvrije bieren ietsje wateriger, maar de mees- ten merkten zelfs dat niet op. Vijftien proefpersonen deden mee aan een vooronderzoek voor de test. In een tweede fase kwamen achttien proevers vier maal bij elkaar om de smaken te vergelijken. In een willekeurige volgorde kregen zij verschillende bieren voor- geschoteld. Met als resultaat •.jtrusturaias-nnt £2*

Allerhande | 1991 | | pagina 53