Minder kans op hart- en vaatziekten Ook 'n ruim assortiment geconserveerde vis Vis uit de diepvries heeft z'n voordelen ife V king verkoopt. Want dat is een mooie aanleiding om dat advies van de Voedingsraad toch eens wat serieuzer te neraen. De Voedingsraad zegt: we moeten minder vet eten. Om precies te zijn, minder verza- digd vet. Maar van meervou- dig onverzadigd vet, zoals dat in vis voorkomt, mogen we best wat meer hebben. Min der vet, meer vis dus. Misschien vindt u het vreemd, maar ook de vette vis is een prima produkt. Professor Kromhout van het Rijks Insti- tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiene in Bilthoven vond bij een onderzoek onder 852 mannen uit Zutphen, die 20 jaar werden gevolgd, dat een hogere visconsumptie samen ging met een veriaagde kans op een hartinfarct. Dit wordt toegeschreven aan het soort meervoudig onverzadig- de vetzuren dat in vis voor komt. Omdat de vetzuren het effect veroorzaken is juist de vette vis relatief het gezondst. We denken dan aan makreel, haring en zalm. Dat komt omdat het om meervoudig onverzadigde vetzuren gaat. Het hangt natuurlijk wel van de wijze van bereiden af, of dat effect er ook werkelijk is. Wordt vis in veel vet gebak- ken, dan doet u het effect weer voor een belangrijk deel teniet. Het aardige van vis is daarom, dat er zoveel verschillende bereidingswijzen zijn, waar geen vet bij nodig is. Wat dacht u van klaarmaken in de magnetron? Dan blijft de vis het allerlekkerst. Maar ook pocheren, stoven, koken of grilleren zijn uitstekende methoden om de voordelen (en de smaak!) van vis ten voile uit te buiten. Vette soorten vis die bij AH verkrijgbaar zijn, zijn bij voor- beeld haring en zalm. Tot de matig vette vis behoren schol en forel. En kabeljauw is een uitgesproken magere vis. Het spreekt vanzelf dat AH meer keus heeft op visgebied. Er zijn ook heel veel vissoor- ten gerookt, in blik en in de diepvries te koop. Op zich bieden die soorten dezelfde voordelen als verse vis. Maar omdat niet alle vis vers ver- kocht kan worden (bij voor- beeld als de vis uit verre oor- den komt) en omdat niet iedereen gewend is om met verse vis om te gaan, vindt AH ook geconserveerde en diepgevroren vis belangrijk. Het gaat te ver om hier het complete assortiment te noe- men, maar een paar voorbeel- den geven we toch. De geconserveerde vis van AH komt vanuit de hele wereld. Krab komt uit Thailand, zalm uit Canada, de VS en Rus- land, tonijn uit Thailand en Frankrijk. Mosselen, schelvis- lever en haring in tomatensaus komen uit eigen land. Maar sardines halen we weer van ver: uit Marokko en Italie. En dan komt er ook nog gecon serveerde vis uit Japan, Schot- land, Ierland, Mauritius en de Filippijnen. Het gaat daarbij om topmer- ken als John West, Deep Blue en Socra. Ze staan in het schap met visconserveren. Vaak zit vis in blik, maar half- conserven zoals mosselen, zure haring en rolmops op zuur zit- ten in een glazen pot. Maar vis roken is ook een manier van conserveren - en een lek- kere. Nogal logisch dat AH ook gerookte vis verkoopt: van bokking tot forelfilet, van meerval tot zalmpate. Zowel de halfconserven als gerookte vis liggen in de koeling. Tenslotte verkoopt AH ook vis uit de diepvries. Zoals AH bij alles op kwaliteit let, gebeurt dat ook hier. Diep- vriesvis heeft als voordeel, dat de vis doorgaans al direct na de vangst, aan boord van het schip, wordt ingevroren. En pas bij u thuis wordt de vis ontdooid, dus nog meer zekerheid over de kwaliteit kunt u niet hebben. Natuurlijk heeft AH de bekende ingevroren vissoorten als kabeljauw, scholfilet en koolvis. Maar er is nog meer. Wat dacht u van zeeschnitzels? Dat zijn snel te bereiden, gepaneerde graatvrije koolvis- filets. Er is ook een crabfanta- sy, imitatiekrab die na ont- dooien klaar is voor gebruik; lekker in vissoep of in een omelet. Ook uit de diepvries: lekkerbekjes, hele gepaneerde schollen en scholfilets gevuld met kaassaus, garnalen en broccoli. En uiteraard, ideaal voor kinderen die anders wat moeite hebben met vis: vis- sticks. In deze AH-winkels is verse vis te koop Alblasserdam: Makado Center 41 Alkmaar: Eur. Boulevard 26-28 Amsterdam: Ulenpas 22, Buikslotermeerplein 158, Molenwijk 25- 27, August Allebeplein 12, Helmholtzstraat 63, Osdorpplein 229, Amsterdamse Poort 719 Amstelveen Plein 4045 nr. 9 Assen: Neptunusplein 1 Badhoevedorp: Zeemanlaan 2 Beek: Weth. Sangersstraat 57 Brunssum: Schiffelerstraat 8 Bussum: Veerstraat 20 Castricum: Geesterduinweg 27-29 Delft: Mart. Nijhoff laan 15-19 Dordrecht: De Raadtsingel Eindhoven: Woensel 1/ Churchilllaan, Limburglaan 1 Gorkum: Drossaartstraat 2 Haarlem: Soendaplein 18 Haren: Kerkstraat 27 Heemstede: Blekersvaartweg 57 Hilversum: Kapittelweg 267, Langestraat 53 Hoofddorp: Polderplein 129 Hoorn: Van Dedemstraat 19 Laren: Zevenend 2 Leeuwarden: Tijnjedijk 76 Leidschendam: Jasmijnhot 34 Maarssenbroek: Bisonspoor 1078 Maastricht: Scharnerweg 110, Brusselsepoort 55 Meppel: Grote Akkerstraat 1 Oegstgeest: Irislaan 83 Oldenzaal: In den Vijf hoek 17 Purmerend: Burg. D. Kooimanweg 16 Ridderkerk: Ridderhof 25 Rotterdam: Lijnbaan 148, Streksingel 69 Sittard: Walstraat 71 Spijkenisse: Uitstraat 53 Tiel: Veemarkt 6 Tiiburg: Jan Heynsstraat 10, Wagnerplein 52 Uithoorn: Zijdelwaardplein 84 Veenendaal: Passage 50 Vlaardingen: De Loper 2 Vlissingen: Gildeweg 6 Wassenaar: Stadhoudersplein 4 Weert: Patronaatsplein 10 Winschoten: Venne 50 Zaandam: Vermiljoenweg 5 Zandvoort: Grote Krocht 9 Zutphen: Polsbroek 77 Zwijndrecht: Hot van Holland AllerHande 27

Allerhande | 1991 | | pagina 27