Groente of fruit eerst schoonmaken VOOR EN TEGEN VAN DE SAPCENTRIFUGE E Alle sapmachines werken in feite volgens hetzelfde principe. U duwt het fruit of de groente met een stopper door de vulopening in de centrifuge. Hier wordt het fruit of de groente verma- len en het sap wordt er door het draaien van de centrifuge uitgeslingerd. Het sap loopt door een tuit- je in een glas of kan. Het fruit- of de groentepulp blijft achter in een reser voir. Er zijn sapcentrifuges waar het pulp tijdens het centri- fugeren in een afneembare pulpcontainer wordt geschoven. Hierdoor kunt u een grotere hoeveelheid groenten of fruit achter elkaar verwerken: tot ca. 3 kg. In sapcentrifuges waarin het pulp in de zeef achterblijft kunt u van 1 tot 11/2 kg groente of fruit tegelijk sap maken. Daarnaast hebben tegen- woordig de meeste keuken- machines (foodprocessors) 00k een sapcentrifuge. Meestal zit dit extra hulp- stuk er niet standaard bij, maar moet u het apart aan- schaffen. Van te voren moet u het fruit of de groente schoon maken en eventueel op maat snijden zodat de stuk- jes door de vulopening kunnen. Vooral bij harde groenten als wortel is het belangrijk dat u deze in kleine stukjes snijdt. Groen ten- en fruitsoorten met een zachte schil (zoals tomaat of appel) hoeven niet eerst geschild te wor- den. Wei moeten klokhui- zen, harde stronken en steenpitten worden verwij- derd. GROENTESAP (ca. 4 dl) Voordelen Met de fruit- en/of groen- tesoorten die u in huis hebt maakt u snel een lekkere en gezonde drank. Gelei, sorbet en vruchten- saus zijn sneller gemaakt als u het sap maakt met de sapcentrifuge. Als u de vruchten eerst moet koken en dan het sap moet laten uitlekken bent u veel meer tijd kwijt. Nadelen Een sapcentrifuge is niet geschikt voor: citrusfruit (sap wordt bitter en machi ne kan verstopt raken), bananen, avocado's, auber gines en papaya's. Ook erg harde vruchten als kwee- peren kunt u er niet in ver werken. Geen echt nadeel van het apparaat zelf, maar wel belangrijk om van te voren te weten: zelf sap maken in 400 g bospeen, 4 grote tomaten, 1 rode paprika, 1 groene paprika, 4 Stengels bleekselderij, 4 takjes peterselie, ft citroen, zout, peper, tabasco, sapcentrifuge Bereiden: Bospeen schoonma ken, wassen en in stukjes snij den. Tomaten wassen en in stukjes snijden. Paprika's was sen, schoonmaken en in kleine stukjes snijden. Bleekselderij wassen, schoonmaken en in reepjes snijden. Peterselie grof snijden. Citroen uitpersen. Groenten in gedeelten door vulopening van sapcentrifuge voeren. Sap in kan opvangen. Citroensap erdoor roeren. Sap op smaak brengen met zout, peper en enkele druppels tabasco. Bereiden: ca. 20 minuten Prijs per dl: ca. f3,50 Bevat per dl: 20 Calorieen vet 0g- eiwit 1 g- koolhydraten 4 g een sapcentrifuge is vaak wel prijzig, omdat toch een behoorlijke hoeveelheid fruit of groente nodig is. Hoeveel u voor een glas nodig hebt verschilt per vruchte- of groentesoort. Gemiddeld geeft 1 kg fruit of groente zo'n halve liter sap. Praktische tips Zet de sapcentrifuge liefst klaar voor gebruik op het aanrecht. Dan kunt u wan- neer u maar wilt snel een glaasje sap maken. Bergt u het apparaat op in een bovenkastje, dan zult u het maar weinig gebruiken. Het schoonmaken van de sapcentrifuge is altijd een heel karwei. Doe dit direct na het sap maken, dan kun nen de resten niet vast gaan zitten. Neem het motorblok af met een voch tig doekje. Dompel dit deel van't apparaat nooit onder water. Alle andere onder- delen kunt u afwassen. Wilt u het sap toch enkele dagen bewaren, schenk het dan direct in een donker gekleurde fles en sluit deze goed af. Bewaar het sap in de koelkast. Een grotere hoeveelheid sap kunt u in porties in diepvriesdozen (geen aluminium!) of plas tic zakken van diepvries- kwaliteit invriezen. In de diepvriezer is het sap ca. acht maanden te bewaren. Tijdens het bewaren gaat de voedingswaarde van het sap wel achteruit. Groentesap i AllerHande 105

Allerhande | 1991 | | pagina 105