V V JsL i 5. Hoe kunnen de billetjes van de baby het beste worden schoon- gemaakt? 6. Waardoor krijgt de baby rode, pijn- lijke billetjes en is er een manier om dat te voorkomen? 3> 7. Moet ik bij schrale billetjes babypoeder gebruiken Of is zalf beter? 8 Waarin ver- schillen babyzeep en babyshampoo van gewone 'grote mens en shampoo en zeep 9. Hoe groot moet het gat in de speen van een zuigfles zijn en kan ik het groter maken als dat nodig is? 10. Waarmee en hoe vaak moeten de haren van de baby worden gewassen is geen enkele reden om te denken dat een wegwerpluier slecht is voor de babyhuid. Ook mogen luiers in Neder- land niet meer met chloor worden gebieekt. Daarvoor in de plaats wordt nu waterstof- peroxide gebruikt. Hebt u vra- gen, dan kunt u die altijd stel- len aan de betreffende fabri- kant. Meestal staat er een tele- foonnummer op de verpak- king vermeld. Hoe u de billetjes van uw baby schoonmaakt is voor een deel uw persoonlijke keuze. Met een washandje kan, maar het is niet de meest hygieni- sche manier. Met de speciale reinigingsdoekjes die bij AH te koop zijn, gaat het hygieni- scher en efficienter. Die reini gingsdoekjes zijn er in twee soorten: op basis van olie en op basis van een reinigingslo- tion. De zogenaamde olie- doekjes reinigen de huid heel goed, maar laten wel vet ach- ter op uw handen en op de huid van de baby. Hierdoor kan het gebeuren dat de plak- strips van de luier niet meer willen hechten. De doekjes op basis van een milde reinigings- lotion (bij voorbeeld Zwitsal lotiondoekjes) hebben dit nadeel niet. Ze maken de bil letjes prima schoon en u kunt ze bovendien gebruiken om vieze handjes en snoetjes snel even op te frissen. De huid van een baby is heel teer en kan makkelijk rood en schraal worden door de irrite- rende stoffen die bij voorbeeld in de urine en ontlasting zit- ten. Op tijd een droge luier en elke keer de billetjes insmeren met een speciale babyzalf (Natusan Baby Zalf of Natu- san Baby Billetjescreme) is de beste manier om luieruitslag te voorkomen. De zalf vormt een beschermend en wateraf- stotend laagje en dit zorgt ervoor dat vocht en irriterende stoffen niet in de babyhuid kunnen dringen. Maar soms zijn rode billetjes echt niet te voorkomen, omdat ook ande- re factoren meespelen. Bij voorbeeld de overstap van melk op vaste voeding. Zijn de billetjes toch gei'rri- teerd geraakt, dan kunt u ze het beste behandelen met een zinkzalf (bij voorbeeld Natu san Baby Zinkzalf Speciaal of Zwitsal zalf). Deze zalf heeft een genezende werking en herstelt de beschadigde huid. Gebtuik in geen geval poeder en zalf tegelijkertijd. De poe der gaat dan klonteren en sluit de huid af. Gebruik babypoeder alleen voorzichtig in de hals- en lies- plooien als het babyhuidje op die plaatsen neiging heeft te 'smetten'. Babyzeep en babyshampoo zijn, wat de samenstelling be- treft, afgestemd op de gevoeli- ge huid van een baby. De huid is bij de geboorte name- lijk nog niet helemaal 'afHet duurt vaak tot het vierde jaar voordat de huid volledig voor- zien is van het beschermende laagje dat weerstand biedt aan invloeden van buitenaf. De verzorgingsprodukten moeten daarom babyhuidvriendelijk zijn. Dit betekent dat bepaal- de ingredienten die in verzor gingsprodukten voor volwas- senen zitten, niet worden gebruikt voor de 'baby-lijn'. Ze zouden in sommige geval- len te agressief inwerken op de tere babyhuid. Daarnaast is babyzeep ook 'vetter' dan gewone zeep. Vaak zijn er spe ciale olien aan toegevoegd om te voorkomen dat het baby huidje uitdroogt. U kunt spenen kopen met verschillende doorstroomsnel- heden: slow, medium en fest. AH heeft alleen medium spe nen in het assortment. U hoeft dus zelf geen gaatjes in de spenen te maken. Die zijn al aangebracht op een heel zorgvuldige en hygienische manier. Probeer een gaatje niet zelf groter te maken, maar kies dan liever voor een ande- re speen met een grotere door- stroomsnelheid. Voor de eerste flesaanschaf is een speen met een medium doorstroming meestal de goede keus. Het is echt niet nodig om de haartjes van een kleine baby elke dag te wassen. Afhanke- lijk van de hoeveelheid haar is twee tot drie keer in de week zeker vaak genoeg. Gebruik een milde shampoo die niet in de oogjes prikt (Natusan Baby Shampoo of Zwitsal Baby Shampoo). Deze speciale babyshampoos zijn niet agres sief voor de huid en zou u als dat nodig is, elke dag kunnen gebruiken. Spoel de haartjes altijd goed na met schoon water. AllerHande 91

Allerhande | 1991 | | pagina 91