Aan tafel is extra sfeer nodig... en die heeft AH in huis Elders in huis: dezelfde mogelijkheden meestal een koel, hard licht hangt. Wie vanuit de eethoek richting keuken kijkt, kijkt dus meteen in een andere sfeer. Het is echter nergens voor nodig dat het in de keu ken zo ongezellig is. Het zijn vooral de tl-buizen, beter gezegd de fluorescentie- lampen, die voor dat koude keukenlicht zorgen. Ze geven weliswaar voldoende licht op plekken waar dat nodig is, en dat is plezierig, maar zelfs de nieuwste typen, die een wat warmere kleurweergave heb- ben, maken de sfeer nog niet echt gezellig. Een uitstekend alternatief is de lineaallamp van AH. Zoals gezegd: deze is er in lengte van 30 cm en kan de fluorescen- tielampen zonder meer ver- vangen. Hangt u de lamp onder de kastjes boven het aanrecht, dan hebt u een werkblad dat niet alleen goed, maar ook sfeervol is verlicht. Helemaal optimaal wordt het werkklimaat in de keuken, als u daarnaast een aantal spotjes toepast met daarin reflector- lampen. Die kunt u naar believen richten op elke plek waar extra licht nodig is. Gelukkig zijn er ook op het gebied van gloeilampen veel mogelijkheden om het aan tafel heel sfeervol te maken. U moet dan op een paar zaken letten. De lampen moeten zo worden geplaatst, dat de inkijk in de lamp niet hindert. Anders zit je elkaar verblind aan te sta- ren. Maar een lamp die te laag hangt, is ook een obstakel. Een heel goede oplossing waar u misschien nog nooit aan heeft gedacht, is de kopspie- gellamp. Die geeft een indi rect licht, zodat u niet steeds tegen het licht zit in te kijken. En het effect is buitengewoon sfeervol. Een andere manier om het aan tafel sfeervol te houden, is om de lampen die u nu gebruikt te vervangen door zachtrose flame lampen. Ze zijn er in het standaardmodel 40, 60 en 75 Watt. En in het kogel- en kaarsmodel in 25 en 40 Watt. De moeite waard om eens te zien wat voor verschil dat kan geven. Wilt u juist veel licht op de tafel, bij voorbeeld als u daar de krant leest of omdat u gewoon van veel licht houdt, dan zou u ook nog voor een reflectorlamp of een lichtven- sterlamp kunnen kiezen. Wat een zachtrose flame lamp aan de eettafel aan sfeer kan geven, kan hij natuurlijk ook elders in huis. In de slaapka- mer bij voorbeeld, of in een intiem hoekje van de kamer. 1. Flamelamp; iicht-rose licht voor extra zacht effect. 2. Gloeilamp opaal-wit; zorgt voor meer sfeer in huis. 3. Lichtvensterlamp; geeft veel helder licht. 4.Gloeilamp mat; is een lamp die overal past. 5. Kaarslamp; klein lampje die verkrijgbaar is in mat, helder, opaal of flame. 6. Gedraaide kaarslamp; klein lampje die alleen verkrijgbaar is in helder. 7. Kopspiegellamp; geeft indirect licht. 8. Reflectorlamp; geeft een gerichte lichtbundel. 9. Kogellamp; klein lampje die verkrijgbaar is in verschillende groottes en diverse uitvoerin- gen. 10. Parfumlampje; extra klein lampje met smalle fitting. 11. Lineaallamp; voor extra licht op een werkvlak. Een lineaallamp doet het prima onder de aanrechtkast- jes, maar uiteraard ook boven een werkbank. De kopspiegellamp kan ook op andere plekken worden toegepast. Overal waar goed licht nodig is, maar waar u niet tegen fel licht wilt aankij- ken, verricht hij goede dien- sten. Lichtvensterlampen en reflec- torlampen, doe ze in een spot- je en richt ze op een schilderij of een ander mooi voorwerp dat best een beetje in de schijnwerpers mag staan. Het is leuk om met de verlich- ting te experimenteren in huis. Probeer eens een stel andere lampen. U hoeft heus niet meteen het hele assort ment aan te schaffen, maar koopt u er een paar, dan kunt u die op verschillende plekken in huis proberen om te zien wat het effect is. En dat het vaak een verras- send effect is, dat de sfeer in huis flink zal verhogen, daar kunt u zeker van zijn. AllerHande 101

Allerhande | 1991 | | pagina 101