Vragen over IN DE WINTER 1. Waarom heeft mijn huid in de winter een andere verzorging n 2. Wat is couperose precies en waarom krijgje daar vooral s winters last van Onze huid reageert gevoelig op veranderingen van het klimaat. 's Zomers je huid beschermen tegen felle zon vinden we de normaalste zaak van de wereld, maar haar wapenen tegen felie kou lijkt wat minder vanzelfsprekend. Toch is dat minstens zo belangrijk om de huid in goede conditie te houden. Daarom worden hier de tien meest gestelde vragen over huidverzorging in de winter beantwoord. In de winter staat de huid 'op een laag pitje'. Ze functioneert trager doordat we minder bewegen en veel binnen zitten in verwarmde ruimten. Dit heeft als gevolg dat de door- bloeding vermindert en de produktie van zweet en talg afneemt. Door die dunnere vocht-vetfilm (onze natuurlij- ke bescherming) is de huid minder bestand tegen de invloeden van buitenaf. Ter- wijl we juist in dit jaargetijde weer en wind moeten trotse- ren en worden geconfronteerd met grote temperatuurwisse- lingen. Beweging, om de bloedcircu- latie te activeren, is al een stap in de goede richting. Maar ook verzorgende cosmetica kan een steentje bijdragen. Reinig de huid met een milk (bij voorbeeld van AH, Pleni tude, Ponds, Nivea of Oil of Olaz). Niet met water, want dan droogt de huid door ver- damping juist uit. Gebruik daarna een lotion zonder alco hol (de alcohol werkt even- eens uitdrogend), zoals Pleni tude. Overigens bent u er niet met het toedienen van vocht alleen; aangetoond is dat een vocht-vetcombinatie het best door de huid wordt opgeno- men. Kies daarom's winters gerust voor een 'rijkere' dag- creme om het vocht-vetgebal- te aan te vullen (AH, Plenitu de 'Action Liposomes', Nivea Visage) en gebruik's nachts een herstellende crteie, die extra voedend werkt (AH, Nivea, Oil of Olaz, Plenitu de). Couperose ontstaat doordat haarvaatjes - kleine bloedvaat- jes, vlak onder de gezichtshuid- zich abrupt verwijden door een grote toevoer van bloed. Dat kan bij voorbeeld gebeu- ren als u vanuit de kou een hele warme ruimte binnen gaat. De nog koude, dus nauwe haarvaatjes krijgen dan opeens zo veel bloed te ver- werken, dat ze soms niet meer 'terug' kunnen en in het ongunstigste geval barsten. Vooral mensen met een dunne en/of droge huid krijgen vaak last van gesprongen adertjes. Behandel de couperosehuid met zachtheid. Dat wil zeggen met cosmeticaprodukten voor de gevoelige huid (zoals Oil of Olaz). Probeer extreme tem- peratuurwisselingen te vermij- den en bescherm het gezicht buiten met een shawl en een goede creme. Overigens is couperose te camoufleren met een speciale groene creme, verkrijgbaar bij drogisten en parfumeriezaken. HUIDVERZORGING 72 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 72