Daarom zijn Kwaliteitszorg tijdens teelt en oogst Groen wordt geel in speciale rijpingskamers BANANEN KROM AllerHande 61 pakt alles in het groot aan: de dozen waarin de vruchten worden verpakt, worden in een eigen fabriek gemaakt en het bedrijf heeft zelfs een eigen werf voor de schepen die de dozen via rivieren naar de zeehaven brengen. Een bananenboom groeit razendsnel: al na negen maan- den is hij volgroeid en heeft de bladerkroon een diameter van 7 meter. Dan ontwikkelen zich bloeistengels en daaruit komen de vruchtbeginsels, de bananen dus. Als kammen hangen ze aan de boom. Elke tros bestaat uit ongeveer 12 kammen, waaraan per kam 10 tot 20 bananen groeien. Na een maand of drie, als ze strekte tropische vlakte de befaamde Turbana bananen. De grond is er vruchtbaar en het regent er veel: net wat bananen in de groei nodig hebben. Al ruim een eeuw worden er op die plek bananen geteeld. En in die tijd is de export enorm toegenomen. Uniban werkt als een cooperatie: de telers zijn samen eigenaar van het bedrijf. Voor hen een extra aansporing om de best moge- lijke produkten te leveren. Uniban exporteert elk jaar 60% van de hele Colombiaan- se bananenexport. Het bedrijf nog wrang van smaak en groen van kleur zijn, worden ze geoogst. Vanzelfsprekend wordt bij de teelt voortdurend op kwaliteit gelet. Die staat voorop. Al tij dens de laatste groeiperiode, als de trossen nog aan de plant hangen, worden er plastic zak- ken omheen gedaan. Zo wor den de vruchten beschermd tegen zwevend stof, maar belangrijker nog is dat wan- neer de buitentemperatuur beneden de 27° C daalt, de temperatuur van de lucht in de plastic zak, als in een mini- broeikasje, op niveau blijft. Als ze oogstrijp zijn, worden de bananen van de stam gehakt. Omdat ze geen beurse plekken mogen krijgen, is er door de hele plantage een ingenieus kabelsysteem aange- legd met haken waaraan de trossen worden gehangen. Door scheidingsstangen wor den ze van elkaar op afstand gehouden, alweer om stoten te voorkomen. In een grote hal worden de bananen gewassen en gesor- teerd. Uiteindelijk zijn het alleen de best exemplaren die het rode kwaliteitszegel van Turbana krijgen. Hygienisch verpakt in stevige dozen gaan ze per binnenvaartschip naar de zeehaven, waar ze worden overgeladen in de grote bana- nenboten die ze naar Neder- land brengen. Geen mens raakt de bananen dan nog aan - tot ze bij AH gearriveerd zijn. Het ruim van de bananen- boten is gekoeld, zodat de rij- ping tijdelijk wordt stopgezet. Met computerapparatuur wordt die temperatuur voort durend in de gaten gehouden. De zeereis duurt tien tot twaalf dagen. Dan bereiken de bananenboten de haven van In het begin van de teelt hangen bananen aan hun trossen, recht van vorm, schuin naar beneden. Ze vangen graag zoveel mogelijk zon op en wat doen ze dus? Ze richten hun onderkant naar boven richting zon, om maar zoveel mogelijk zonneschijn op te kunnen vangen. En daar worden ze krom van. Antwerpen. Tijdens de over- tocht heeft de rijping vrijwel stilgestaan, maar nu mag dat proces weer op gang komen. Dat gebeurt in speciale rij pingskamers waar de tempera tuur tussen de 12 en 20° C ligt en de luchtvochtigheid varieert van 85 tot 95%. Bij het begin van de rijping bestaat de groene banaan maar voor een kwart uit vaste stof; de rest is water. Na de rij ping is het zetmeel omgezet in suikers en pas tijdens de laat ste rijpingsperiode wordt het vruchtvlees geheel vast, krijgt de vrucht zijn mooie gele kleur en ontstaat het heerlijke aroma. En dat is precies het moment dat ze de winkels van AH bereiken.

Allerhande | 1991 | | pagina 61