ZUURKOOL Calorie-arm Rijkaan EN LICHT VERTEERBAAR Wat is zuurkool precies? Melkzuur maakt de kool zacht Steeds meer smaakvarianten VITAMINE C Lucht- en lichtdicht verpakt Vanaf het moment van ont- dekking gingen met de scheepsladingen steevast hon- derden vaten zuurkool mee aan boord en scheurbuik kwam nadien nauwelijks meer voor. Aan zuurkool komt niets kunstmatigs te pas. Geen kleurstoffen, geurstoffen of conserveermiddelen. Het is een volkomen natuurlijke conserveringsmethode, die bij witte kool toegepast, voor de specifieke zuurkool-smaak zorgt. Het maken van zuurkool is een vrij eenvoudig proces. Van witte kolen worden de buiten- ste bladeren afgehaald. De stronken worden eruit geboord en de groente wordt heel fijn gesneden. De gesne- den witte kool wordt onder druk gezet in grote betonnen putten, wordt bestrooid met 1 lh. procent zout en afgedekt met plastic folie om het geheel van lucht af te sluiten. Door het zout begint er vervolgens een natuurlijk gistingsproces, dat drie tot acht weken duurt. De gistingstijd hangt af van de oogsttijd, de temperatuur en de koolsoort. Tijdens het gis- ten worden zetmeel en de andere koolhydraten in de witte kool door melkzuurbac- terien omgezet in melkzuur. De melkzuur maakt de kool zacht en heeft een conserve- rende werking. Bij AH wordt zuurkool alleen verpakt in zakjes verkocht. Hiervoor ondergaat de zuur kool nog een tweede gisting, om alle restsuikers te laten verdwijnen die bol staan van de zakjes zouden kunnen ver- Bij Albert Heijn zijn verschillende soorten zuurkool te koop. Hoe uitgebreid het assortment is, hangt af van het seizoen. oorzaken. Dit is het enige ver- schil met zuurkool uit het vat. Ook in verpakte zuurkool zit- ten geen kunstmatige conser veermiddelen. Dat is niet nodig, omdat het proces hele- maal uitgewerkt is en dus bederf van binnenuit onmoge- lijk is. Verpakte zuurkool kan enkele maanden bewaard wor den, losse zuurkool uit het vat enkele dagen. De zuurkool- verpakkingen bij AH vermel- den aldjd een tenminste houdbaar tot datum. Tot die dag kan de zuurkool minstens bewaard worden, zonder dat de kwaliteit achteruit gaat. Het betekent niet dat de zuur kool na die datum meteen bederft. Als de zuurkool uitgegist is in de zuurkoolfabriek, wordt het koolzuursap afgezogen. De kool wordt overgeschept in plastic vaten en dan wordt er weer zuurkoolsap bijgegaan. Aan deze opgiet, zoals het zuurkoolsap in vaktermen heet, kunnen meteen ook 'smaakmakers' toegevoegd worden. Wijn, kruiden of stukjes spek bij voorbeeld. Bij AH zijn verschillende soorten zuurkool te koop. Hoe uitgebreid het assorti ment is, hangt af van het sei zoen. In de zomer kunt u kie- zen uit zakjes van 500 gram naturel zuurkool, 500 gram kruidenzuurkool en 250 gram zuurkool met Rieslingwijn. In het winterseizoen wordt het zomer-assortiment uitgebreid met zakjes van 500 gram wijnzuurkool in gekookte (kant-en-klaar) en ongekookte vorm en gekookte wijnzuur kool met gerookt spek in zak jes van 250 gram. De zakjes van 250 gram zijn ideaal voor ih\- en tweeper- soons huishoudens. De kant- en-klaar gekookte zuurkool is vooral handig als er weinig tijd om te koken is. Deze zuurkool is in de fabriek al voorgekookt en kan thuis in het zakje in een pan warm water worden verwarmd. In tien minuten is de zuurkool dan klaar om gegeten te wor- Over zuurkool kan bijna een lot lied gezongen worden. Vanuit voedingscogpunt is zuurkool een heel belangrijke groente, omdat hij heel rijk is aan vitamine C. Bovendien is zuurkool heel licht verteerbaar en heeft het rauw een iets laxerende werking. Dan zijn er nog wat praktische voordelen. Zuur kool is heel makkelijk klaar te maken. Er hoeft immers niets aan schoongemaakt te worden. Spoel de zuurkool vooral niet af. Dit zou verlies van vitamine C en van smaak betekenen. Zuurkool is goedkoop en voor lijners ook een groot pluspunt; zuurkool is een van de 'slank- ste' groenten. Culinaire fantasiekokers kunnen eindeloos met zuurkool aan de slag. Want dat zuurkool alleen voor stamppot geschikt zou zijn, is gelukkig al lang achterhaald. Zuurkool is heerlijk rauw in salades, voor soep, oven- schotels en als vulling van bij voorbeeld kip. den. Een pluspunt van deze voorgekookte zuurkool is ook dat u geen last hebt van de geur, die niet iedereen even prettig vindt. De zuurkool die bij AH te koop is, is verpakt in zakjes die zowel lucht- als lichtdicht zijn. Lichtdicht is nodig omdat zuurkool onder invloed van licht kan verkleuren. En luchtdicht om bederf van bui- tenaf te voorkomen. Door deze speciale verpakkingstech- niek kan de zuurkool buiten de koelkast bewaard worden. AllerHande 61

Allerhande | 1991 | | pagina 61