vji LAURIER Een Verpakkingen wel of Een handige brochure Informatiecentrum NIET IN DE PAPIERBAK? OVER VOEDSELALLERGIE .-*** OVER ZOETSTOFFEN ONOVERWINNELIJK KRUID We weten het allemaal wel: oud papier hoort niet in de vuilnisbak. Toch bestaat de afvalberg (de djdelijke opslag- plaats van ons huisvuil) nog voor een groot gedeelte uit papier! En dat is jammer, want er zijn betere bestem- mingen voor oud papier. Denk maar eens aan de recy- cling-industrie, waarbij oud papier opnieuw gebruikt wordt voor bij voorbeeld keuken- en toiletpapier. Daarom: breng oud papier naar de papierbak of geef het mee aan instanties die het inzamelen. Ook papieren en kartonnen verpakkingen van levensmid- delen en zeeppoeder mogen in de papierbak. Maar papier- of kartonsoorten die een dun laagje plastic bevatten (zoals de verpakkingen van melk en vruchtensappen) horen weer bij het gewone huisvuil. Als u op de verpakking het 'papier/karton kringloop sym- bool' ziet staan, betekent dat, dat de verpakking geschikt is voor recycling. Dan weet u zeker dat de verpakking bij het oud papier mag. Vouwt u de verpakking eerst zoveel mogelijk in elkaar dat scheelt ruimte in uw vuilniszak en volume op de afvalberg. ,w»a' Evenals sommige mensen allergisch reageren op bij voorbeeld huisstof, zijn er ook volwassenen en kinderen die bepaalde soorten voedsel niet kunnen verdragen. We spre- ken dan van een voedselaller- gie of voedselintolerande. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een brochure met informatie en tips over dit onderwerp uitgebracht. Daar- in wordt het verschil tussen een allergie en een intolerantie uitgelegd, en vindt u informa tie over allergische reaches en de produkten die klachten kunnen veroorzaken. Ook staat er in de brochure hoe een allergie of intolerantie vastgesteld en behandeld kan v vjoeA*6 b- AS& \JO©® ,V>\e< (ft* worden, en waar men terechf kan voor deskundige hulp. Deze brochure is te bestellen door 4,25 (inclusief verzend- kosten) over te maken op giro 43 23 700 van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag, onder vermel- ding van: Voedselallergie. Er komen steeds meer levens- middelen op de markt waarin suiker is vervangen door zoet- stoffen. Een gunstige ontwik- keling voor diegenen die het liefst Calorie-arme produkten gebruiken. Deze toename is het gevolg van de inwerkingtreding van het nieuwe Warenwetbesluit Zoetstoffen uit 1989. Door dit besluit zijn de mogelijkheden om zoetstoffen toe te passen aanzienlijk verruimd. De zoet stoffen die aan de eisen van het Besluit voldoen, zijn uitge- breid getest op veiligheid en doen qua smaak niet onder voor suiker. Wie vragen heeft met betrek- king tot zoetmiddelen, kan terecht bij het Zoetmiddelen Informatiecentrum, een initia- tief van Bayer. Het centrum is tijdens kantooruren te berei- ken op telefoonnummer 02979 - 85419. De smaak van rijst blijft beter bewaard als u in de voorraadbus een laurier- blad stopt. Houdbaarheid: De gedroogde bladeren zijn maximaal twee jaar houdbaar, mits ze in een goed sluitende, ondoor- zichtige pot bewaard worden. Gemalen blaad- jes zijn korter houdbaar. Naam: Laurus Nobilis Plaats van herkomst: Middellandse Zee- gebied en de zuidelijke en oostelijke oevers van de Zwarte Zee. De lau- rierplant is ook thuis in een bloempot te kwe- ken. Plantdeel: We gebruiken de gedroogde bladeren. Bijzonderheden: Bij de Romeinen was laurier het symbool voor wijs- heid en overwinning. De winnaar van een wed- strijd werd gekroond met een lauwerkrans, een krans van laurierbla- deren. Ook nu gebruikt men laurierbladeren bij het maken van feest- kransen en winterboe- ketten. Smaak/eigenschappen: Laurier heeft een aroma- tische geur en een krui- dig-bittere smaak. Gebruiksmogelijkheden: Voeg enkele laurierbla deren toe aan marinades, pate's, sauzen, bouillons, soepen en stoofschotels. Gebruik het ook eens bij het pocheren van vis en bij het kruiden van groenten als rode kool en bietjes. Bij alle toepassingen geldt dat het blad altijd aan het begin van de bereiding moet worden toegevoegd en voor het serveren verwijderd moet worden. Laurier combineert goed met andere kruiden, vooral met peterselie en tijm. AllerHande 5

Allerhande | 1991 | | pagina 5