Slank met t. 1, ZUURKOOL Zuurkool tegen scheurbuik ZO WORDT ZUURKOOL GEMAAKT Zuurkool bestaac al eeuwen. En eigenlijk is het bereidings- principe nog precies hetzelfde gebleven. Gesneden witce kool wordt met zout ingelegd, waardoor er een natuurlijk gistingsproces ontstaat. Het resultaat is zuurkool. Over wie het zuurkool-maken precies ontdekt heeft en wan- neer dat was, bestaan allerlei speculaties en prachtige verha- len. Eensluidend zijn ze niet Zuurkool is wat je noemt een 'slanke' groente. Het levert zelfs minder energie dan de witte kool waar het van gemaakt is. Zuurkool levert per 100 gram maar 12 Calorieen. Voor witte kool is dat 24 Calorieen. Dit verschil wordt verklaard door het feit dat bij zuurkool de koolhydraten zijn omgezet in melkzuur. altijd. Wei maken ze een ding in elk geval duidelijk en dat is dat onze voorvaderen, voor- voorvaderen en voor-voor- voorvaderen al zuurkool maakten. Tot in de oudheid toe. De buitenste bladeren wor- den verwijderd De stronk wordt eruit geboord en de kool wordt heel fljn gesneden ?o De gesned witte kool wordt onder druk gezet in grote betonnen putten i Hier in Nederland werd zuur kool echt populair in de zes- tiende eeuw, toen door de arts Johannes Kramer ontdekt werd dat het preventief werkte tegen 'scheurbuik'. Deze dodelijke ziekte ontstond door een ernstig tekort aan vitami- ne C en kwam veel voor op schepen die maandenlang onderweg waren zonder verse vruchten en groenten. Door toevoe- ging van zout en het afsluiten met folie begint een natuurlijk gistingsproces AllerHande 59

Allerhande | 1991 | | pagina 59