Steeds meer reus in ALS ALTERNATIEF VOOR SUIKER Een boek vol toetjes Steeds vaker wordt suiker vervangen door zoetstof, want zoetstof levert vrijwel geen Calorieen. Nu de wettelijke eisen zijn veranderd, is de keus in zoetstof ook groter geworden. Er zijn niet alleen meer merken, maar ook andere soorten. AllerHande vertelt u er meer over. MET ZOETSTOF Welke zoetstoffen zijn er? Nieuwe wetgeving, nieuwe mogelijkheden Veel verschillende soorten en merken Bij veel produkten die we eten speelt de zoete smaak van sui ker een belangrijke roi. Maar het gebruik van suiker heeft nadelen. Suiker leven bij voorbeeld Calorieen en kan tanden en kiezen aantasten. Zoetstoffen hebben die nade len in het algemeen niet, of minder. Sinds het begin van dit jaar is er een nieuwe wet voor hec gebruik van zoetstoffen. Tot die djd waren maar een paar soorten toegestaan, maar de afgelopen jaren is veel onder- zoek op het gebied van zoet stoffen gedaan. Er zijn diverse nieuwe soorten bijgekomen die nu ook mogen worden gebruikt. Bovendien mogen suiker en zoetstof nu samen in Je kunt heel lekkere toetjes zonder suiker en met zoetstof maken. Dat bewijst het boek Zoete toetjes, uitgegeven door de producent van Canderel, Searle Nederland b.v. in de meer dan 120 toetjes in het boek, veelal met verse vruchten, zit in plaats van suiker het Calorie-arme Canderel Schepje Zoet. De receptee varieren van klassieke nagerechten tot smakelijke ijssorbets en worden in fraaie foto's getoond. Het boek 'Zoete Toetjes' is op bestelling verkrijgbaar. De prijs bedraagt 29,90 per exemplaar (plus 6,50 verzendkosten). Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de consu- mentenafdeling van Canderel, telefoonnummer: 03465-74900. een produkt worden toege- past. Een voorbeeld hiervan zijn de nieuwe Slimmetjesvan Van Gilse: kleine suikerklont- jes waarin ook een beetje zoet stof zit. De kunstmatige zoetstoffen die gebruikt mogen worden zijn saccharine, cyclamaat, aspar- taam en acesulfaam-K. Hun zoetkracht is in het algemeen meer dan honderd maal groter dan die van suiker! Er zijn ook niet-kunstmatige zoetstoffenzoals sorbitol (o.a. bekend van sommige soorten kauwgum), lactitol en andere stoffen die hierop lijken. De zoetkracht van deze groep is gelijk aan of zelfs wat kleiner dan die van suiker. Voordat zoetstoffen als ingre dient mogen worden gebruikt, moeten ze zorgvuldig zijn onderzocht. Er worden studies uitgevoerd door deskundigen bij diverse rijksinstellingen. Pas als men zeker weet dat de stof geen kwaad kan, mag het nieuwe produkt worden toe- gepast. Mits het ook nog aan den van de volgende drie voorwaarden voldoet: 1. Er moet een technologisch voordeel zijn dat met gewone suiker niet te bereiken is. Bij voorbeeld omdat met suiker gisdng in een produkt optreedt, terwijl dat niet gebeurt bij gebruik van zoet stof. 2. Uit voedingsoogpunt moet het gebruik van de stof voor- delen hebben. Bij voorbeeld omdat het minder Calorieen leven dan het vergelijkbare produkt. 3. De zoetstof moet onschade- lijk zijn voor het gebit. Zoetjes in koffie en thee zijn de meest bekende manier om zoetstoffen te gebruiken. Bij Albert Heijn zijn ze in ver schillende soorten en van diverse merken te koop: Can derel, Hermesetas, Natrena en Sukrettine. Ze zijn er vloei- baar, in poedervorm en als tabletje. Op de verpakking worden de naam of de namen van de zoetstoffen - want ook combinaties zijn toegestaan - volgens voorschrift vermeld. En als het gaat om een stof uit de groep 'kunstmatige zoet stoffen' dan moet de fabrikant ook dat op de verpakking ver- melden. Tensiotte moet hij aangeven hoe de zoetkracht zich ten opzichte van suiker verhoudt. 42 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 42