Magere soorten vlees en vis 11. Help en laxeermiddelen bij afvallen? 12. Een paar dagen voor mijn memtruatie merk ik dat ik geen gewicht meer ver- lies. Hoe kan dat1 Niet vette vleessoorten zijn bij voorbeeld magere runder- lappen, mager runderpoulet, mager runderstoofvlees, mager rundergehakt, biefstuk (tartaar), rosbief, ossehaas, mager kalfsvlees, mager kalfsgehakt, mager lamsvlees en mager varkensvlees als filetrollade, firicandeau, oester, schnitzel, varkenshaas, hamlap, varkensfilet en een mager varkenslapje. Magere vissoorten zijn kabeljauw, koolvis, schar, schelvis, schol, (snoek)baars, spiering, tonijn, tarbot, poon, wijting en zeelt. 13. Is het verstandig om dieetmargarine te gebruiken? 14. Als ik het ontbijt oversta, val ik dan sneller aft 15. Kun je zwaar- der ivorden na het stoppen met roken? beer eens helemaal zonder!) en wees kritisch in de keuze van het beleg. Laxeermiddelen versnellen de stoelgang, maar ze versnellen het afvallen amper. Ruim gebruik van laxeermiddelen irriteert de darmen en kan daardoor schadelijk zijn voor uw gezondheid. Daarom is gebruik van dergelijke medi- cijnen hiervoor af te raden. De andere manier van eten (met kleinere porties en min der vet) kan soms voor een wat tragere stoelgang zorgen. Maar met de gewone voe- dingsmiddelen moet het mogelijk zijn dat probleem op te lossen. Als u basisvoedings- middelen kiest (zie antwoord op vraag 4) dan krijgt u flink wat voedingsvezel binnen. Voedingsvezel is een onver- teerbare stof die de darmen actief houdt. Bruine brood- soorten, aardappels, zilvervlies rijst, volkoren deegwaren, peulvruchten, groente en fruit zijn rijk aan voedingsvezel. Om de stoelgang soepel te laten verlopen is het ook van belang dat u voldoende drinkt. Zorg tenminste voor 1 lk a 2 liter per dag (zie ook antwoord op vraag 8). Boven- dien worden de darmen door meer lichaamsbeweging ook actiever. Ons gewicht is dagelijks aan schommelingen onderhevig. Dat heeft niets te maken met de hoeveelheid vet in uw lichaam maar alles met de hoeveelheid vocht. Het kan bij voorbeeld afhangen van de hoeveelheid zout die u met het eten binnenkrijgt, maar ook van uw menstruatie- cyclus. De hormonale veran- deringen in het lichaam zor gen ervoor dat, kort voordat de menstruatie begint, wat extra vocht wordt vastgehou- den. Daarom lijkt het alsof er niets met uw gewicht gebeurt, maar ondertussen kan het vet- verlies wel degelijk doorgaan. Het woordje 'dieet' van dieet margarine is nogal verwar- rend. Het heeft niets te maken met afvallen, want dieetmar garine bestaat net als gewone margarine en roomboter voor ruim 80 uit vet. 'Dieet' slaat op het hoge gehalte aan meervoudig onverzadigde vetzuren; daar- van is linolzuur de bekendste. Veel minder Calorieen leveren de halvarinesoorten en halva- boter, ze bevatten niet ruim 80 maar slechts 40 vet. Halvarine en halvaboter zijn voorai geschikt voor de brood- maaltijden. Meestal levert het ontbijt 200 a 300 Calorieen. In theorie lijkt het of het u Calorieen scheelt als u de eerste maaltijd 1 van de dag vergeet. J Maar in de praktijk pakt het fj vaak anders uit. Op een nuch- f tere maag bezwijken we eerder voor versnaperingen die in de loop van de ochtend binnen ons bereik komen, zodat de eindscore van de eetdag a gemakkelijk hoger wordt dan f met een ontbijt. Bovendien ts levert een zorgvuldig samenge- f steld ontbijt een deel van de voedingsstoffen die u nodig g heeft voor een gezond lichaam. Elke sigaret, sigaar of pijp die wordt gerookt is in staat om de verbranding van Calorieen in het lichaam een beetje op te jagen. Wie stopt met roken maar wel dezelfde hoeveelhe- den blijft eten, loopt daarmee de kans dat het gewicht enigs- zins toeneemt. Daar komt nog bij dat de sigaret of sigaar - ter compensatie - nogal eens wordt vervangen door zoete of hartige versnaperingen. Dan krijgt u dus meer Calorieen binnen dan daarvoor! AllerHande 33

Allerhande | 1991 | | pagina 33