3. Welke vermage- ringsmethode biedt de meeste kans op succes 4. Welke produk- ten heb ik nodig om gezond afte kunnen slanken? 5. Zijn light- produkten een bruikbaar altematiefvoor wie ie wil lij, nen: 6. Op welke manier kan ik moeilijke momen- ten het beste de baas worden 7. Helpt meer bewegen bij het afvallen? De 'ideale' vermageringsme- thode is moeilijk te adviseren, omdat we geen van alien gelijk zijn. Wat voor de ein een zeer bruikbare aanpak lijkt, is voor de ander juist niet op te bren- gen. Sommige mensen zijn enthou- siast over een Caloriebeperkt dieet met duidelijk aangege- ven porties; een ander ervaart dat als een harnas. Er zijn afvallers die al zo goed zijn ge'informeerd over de samen- stelling van de voeding, dat zij meer baat hebben bij een aan pak die zich richt op het gedrag. Sommige mensen vinden het stimulerend om in een groep aan hun gewicht te werken, anderen vinden het plezierig als ze dat in hun eentje - bij voorbeeld met hulp van een dietist - kunnen doen. Toch is langzamerhand uit onderzoek wel duidelijk dat voor iedereen geldt dat de spelregels voor een gezonde voeding een succesvol uit- gangspunt vormen (zie ook het antwoord op vraag 4). Die benadering vraagt om geduld, maar de kans dat uw gewicht uiteindelijk ook goed blijft is veel groter, omdat u uw eigen eetgewoonten bij- schaaft. Uit ondetzoek is ook gebleken dat aandacht voor de voeding in combinatie met meer bewe- gen een grotere kans op (blij- vend) succes biedt. Het afval- len gaat sneller en u voelt zich prettiger en gezonder. (zie ook het antwoord op vraag 7) Volop groente, fruit (1 a 2 stuks), magere of halfvolle zui- velprodukten (ongeveer een halve liter en 1 plakje kaas), een beetje boter of margarine, bruine broodsoorten (3 a 4 sneden), aardappels (2 3), niet vet vlees (circa 100 g) of bij voorbeeld vis zijn basisvoe- dingsmiddelen die er met elkaar voor zorgen dat per dag voldoende voedingsstoffen (zoals eiwitten, mineralen en vitaminen) worden aange- voerd. Voldoende voedings stoffen om uw lichaam goed te laten fimctioneren. Maar die basisvoedingsmiddelen leveren minder Calorieen dan u gewend was, zodat uw lichaamsgewicht stukje bij beetje omlaag gaat. Met elkaar leveren ze circa 1300 Calo rieen. Niet alleen de keuze van voe- dingsmiddelen is belangrijk maar ook de manier waarop u ze klaarmaakt. Door kritisch te zijn bij het gebruik van boter, margarine of olie, door eens andere bereidingstechnie- ken te kiezen (grilleren in plaats van bakken bij voor beeld), maakt u gerechten klaar die in verhouding weinig Calorieen leveren. Light-produkten mogen alleen 'light' worden genoemd als ze in vergelijking met het 'normale' produkt bij voor beeld ednderde minder vet, Calorieen of suiker leveren. Er zijn onder andere light-pro- dukten met minder vet, min der (of geen) suiker en geen (of minder) alcohol te koop. Op die manier bieden light- ffisdrank of een alcoholarm biertje u wat extra speelruim- te. Maar met light-produkten alleen redt u het in het alge- meen niet. U zult ook op een andere manier uw eetgewoon ten wat moeten bijschaven om het gewicht te verbeteren. Het gebruik van light-produk ten is overigens geen nieuw verschijnsel; al ver voor de huidige trend waren er immers halfvolle koffiemelk, halvarine, halvajam en bij voorbeeld slaslank te koop. Het meest succesvolle light- produkt is halfvolle melk: dat wordt door 70 van ons gebruikt. Ook deze oudere light-produkten kunt u gebruiken als ondersteuning bij de verbetering van uw gewicht. Op sommige momenten is het inderdaad moeilijk om niet even alle lijn-afspraken met u zelf overboord te gooien. Bij voorbeeld als u boos bent, zich verveelt, verdriet heeft, moe bent of hoofdpijn heeft. Dat zijn negatieve gevoelens, maar het tegenovergestelde kan ook gelden. Sommigen gooien het bijltje er bij neer als ze zich blij voelen, een meevallertje hebben of als het erg gezellig is. Meestal helpt het als u voor uzelf probeert vast te stellen welke momenten erg lastig zijn. Het helpt om er op voor- bereid te zijn en te bedenken wat u dan het beste kunt doen. Zoek afleiding, begin aan een deel van uw activitei- tenprogramma, ga bij iemand op bezoek of bel een vriend of vriendin op. En gaat het fout bedenk dan dat uw eisen misschien ook wel erg hoog zijn. 'Nooit meer een koekje of chocolaatje' is een afspraak die vrijwel nie- mand die in onze cultuur leeft kan nakomen. Plan daarom af en toe een versnapering, zodat u zich niet teleurgesteld voelt omdat u een lastige situatie niet de baas bleef. Meer bewegen is een uitste- kende manier om tijdens het lijnen de conditie te verbete ren en spieren steviger te maken. Bovendien verbruikt u meer energie als u lichamelijk actiever bent. Mikt u allien op 'meer bewegen' om af te vallen, dan gaat het wel erg langzaam. Als u bij voorbeeld drie maanden lang 4 a 5 maal per week een uur gaat sporten, dan verliest u in die periode circa 2 kg vetweefsel. Een combinatie van meer bewegen en aandacht voor de hoeveelheid Calorieen is daar om aan te bevelen. Het brengt u eerder in de buurt van het juiste gewicht (en een betere conditie). Wie meer wil bewegen kan bij voorbeeld een aantal malen per week (extra) gaan wande- len, fietsen, zwemmen of hardlopen. 1,90- 1.88 1,86 1.84 1.82 1,80 1,78 1,76 1,74 1.72 1,70 1,68 1,66 1,64 1,62 1,60 Bron: Hoe kunt temager gewicht (kg) overgewicht: duidelijk verhoogd risicoop ziekten gewicht is tehoog: risico voor gezondheid dr. P. Deurenberg, LH Wageningen. u zelf kunt vaststellen of u te zwaar bent, u lezen in vraag 2. gezond gewicht AllerHande 31

Allerhande | 1991 | | pagina 31