Vragen over 1. Is het idee dat veel mensen over het ideaalgewicht' hebben wel reeel? 2. Hoe kan ik zelf vaststellen of ik te zwaar ben Zo na de feestdagen denken we weer wat meer na over ons gewicht. Dat roept vragen op. Wat is het ideale gewicht? Wat is de beste manier om af te slanken? Hoe komt het dat afvallen eerst lekker snel en dan opeens veel trager gaat? Vijftien vragen, vijftien verhelderende antwoorden. Slank zijn is in de Westerse cultuur voor bijna iedereen een ideaal. Wie slank is 'hoort erbij', dik zijn word: in het algemeen niet positief ervaren. Op een bewuste manier met gezond eten omgaan is belangrijk, maar krampachtig een paar kilo's zien kwijt te raken is voor niemand plezie- rig. Daarom is het goed voor uzelf nog eens na te gaan of u een modegril volgt als u wilt afslanken of dat er echt gezondheidsargumenten een rol spelen bij die keuze. Gezondheidsrisico's ontstaan niet als u maar een paar kilo te zwaar bent (zie ook het ant- woord op vraag 2). Er zijn lijsten en tabellen in omloop die aangeven wat een goed lichaamsgewicht is. Maar ze zijn niet allemaal even bruikbaar, omdat de bouw van het lichaam en de hoe- veelheid spieren tussen men- sen onderiing zo kan verschil- len. Wie op een betrouwbare manier wil vaststellen of het lichaam te veel vet bevat - want daar gaat het om bij te zwaar zijn - kan dat doen door gebruik te maken van de Quetelet Index (bron: dr. P. Deurenberg, LH Wagenin- gen). De Quetelet Index is een maat om de hoeveelheid lichaamsvet te meten. Er is niet precies aan te geven hoeveel iemand zou moeten wegen. Maar er is wel een boven- en een ondergrens voor het juiste gewicht. Om uw Quetelet Index vast te stel- len maakt u gebruik van het rechts bovenaan bladzijde 31 afgebeelde schema. U geeft uw lengte aan op de linker lijn en uw lichaamsgewicht op de middelste lijn. Met een lineaal trekt u een streep tussen beide punten. Op de derde lijn kunt u nu uw Quetelet Index afle- zen. Komt u uit in het groene gebied, dan heeft u een gezond gewicht. Oranje bete- kent te licht of te zwaar en rood staat voor een duidelijk overgewicht. 30 AllerHande

Allerhande | 1991 | | pagina 30