waterafctotend 5- Moeten schoenen worden schoongemaakt voordat ze worden gepoetst 6. Wat is de beste manier om schoenen te poetsen 7. Waarom glimmen schoenen niet meteen als ze met schoencreme zijn ingesmeerd? Hoe vaak moeten schoenen met schoencreme worden behandeld? 9. Wat zitten er voor grondstoffen in schoencreme! 10. Is schoencreme meteen tegenstelling tot de afwerking ervan. Want is het leer zeer absorberend, zoals madeer, dan poetst u het niet met een gewone schoencreme, maar gebruikt u speciale onder- houdsmiddelen. Het grofste vuil moet altijd worden verwijderd met een borstel. Vervolgens hangt het er van af of u schoencreme uit een blikje of schoencreme uit een potje of flacon gebruikt. Gaat u poetsen met schoen creme uit een blikje, dan is het raadzaam de schoenen eerst verder schoon (stofvrij) te maken met een vochtige doek. Dat is echter niet nodig met schoencreme uit een potje of flacon: daarin zitten stoffen, waarmee u tijdens het poetsen ook reinigt. Als uw schoenen nat zijn geworden, laat ze dan eerst goed drogen (niet op de verwarming). Poets de schoe nen niet als ze nat zijn, maar pas als ze helemaal droog zijn. Hebt u grof vuil weggebor- steld en de schoenen eventueel verder schoongemaakt met een vochtige doek? Smeer dan de schoencreme in met een insmeerborsteltje of een doek- je. Het voordeel van een bor- steltje is dat u beter in de naden komt en schonere han- den houdt, het nadeel is dat u kans heeft op spatten. In dat geval kan een krant uitkomst bieden. Is het leer generfd, dan poetst u uit met een borstel, waar mee u opeenhoping van was in de nerfjes voorkomt. Creme op heel gladde schoe nen kunt u uitwrijven met een zachte doek. Het zijn de heel fijne wasdeel- tjes in schoencreme die schoe nen laten glimmen. Dat doen ze echter alleen als ze worden verwarmd. U verwarmt ze door de schoencreme uit te wrijven. De deeltjes smelten dan aan elkaar en vormen ten- slotte een hoogglanzende, gesloten laag. Die bij elke poetsbeurt weer vervangen wordt, zodat er geen laag op laag vorming op de schoenen ontstaat. Heel simpel: als ze vuil of dof zijn. Schoencreme laat schoe nen er weer mooi uitzien, maar verlengt ook hun levens- duur. Goed onderhoud is dan ook heel belangrijk. Door rei- niging wordt de inwerking van (straat)vuil beperkt, ter- wijl het deel van de schoencre me dat intrekt het leer soepel houdt en de inwerking van regenwater tegengaat. In alle schoencremes zit harde was voor bescherming en glans, zachte was om de harde was goed aan het leer te laten hechten, paraffine om in het leer te trekken en het soepel en droog te houden, oplos- middel om de wassen te kun- nen uitpoetsen en kleurstof(fen) om beschadi- gingen bij te kleuren. Vloeiba- re schoencremes bevatten bovendien reinigende bestanddelen als water en zeep. Schoencreme is waterafsto- tend, vooral de schoencreme die in blikjes wordt verkocht. Maar het binnendringen van vocht via naden en stiksels kan schoencreme niet voorko- men. AllerHande 89

Allerhande | 1990 | | pagina 89