MAJORAAN Familie van Zelf compost maken Water en zout tegen WINKELWAGENS MET KINDERZITJE VAN KEUKENAFVAL - CADEAUTJE VOOR DROPLIEFHEBBERS BLOEDVLEKKEN MARJOLEIN EN OREGANO Een groot deel van het huisaf- val kunt u zelf opnieuw gebruiken door er compost van te maken. Dat is niet moeilijk en u heeft er ook niet veel ruimte voor nodig; com- posteren kan zelfs op een bai- kon. Een compostemmer kunt u bij een tuincentrum kopen. In de compostemmer kunt u van alles kwijt: groente- en fruitresten, aardappelschillen, theezakjes, koffiefilters met koffiedik, eierschalen, uitge- bloeide (snij)bloemen, blade- ren uit de tuin, zaagsel van knaagdieren. Niet geschikt zijn bijv. kattebakvulling, brood en haren. Belangrijk is dat de emmer een beetje vochtig is en dat er voldoende lucht bij kan. Een goede composthoop is opge- bouwd uit laagjes. Eerst 20 cm afval, dan een zogenaamde activator die het afbraakpro- ces bevordert (oude compost of stalmest), een laag afval, 1 cm kalk, en dan begint u weer van voren af aan. Na een paar maanden ziet uw keukenafval eruit als vaste aarde, die droog en reukloos is. Dan is de compost goed en kunt u deze gebruiken. Overigens hebben sommige gemeenten een eigen compos- teerbedrijf. Daar kunt u uw tuin- en keukenafval aan de vuilnisman meegeven of in speciale containers gooien. manier. Koop bij een winkel met huishoudelijke artikelen een zogenaamde knakenrol en vul deze met muntendrop van AH. Zo heeft u voor weinig geld een waardevol cadeautje! Wilt u een dropliefhebber verrassen met zijn of haar favoriete snoepgoed, doe dat dan eens op de volgende Bloedvlekken gaan er bij het wassen niet goed uit. Laat het wasgoed dan ook eerst voorweken in koud water waarin zout is opgelost. Daarna gewoon wassen en er is geen vlek meer te zien. In onze filialen komt u twee soorten winkelwagens tegen: met en zonder kinderzitje. In de kinder-winkelwagens is een zitplaats gecreeerd waarbij de beentjes van het kind naar buiten steken. Wilt u uw kind in de winkel- wagen meenemen, zet haar of hem dan in dit kinderzitje. Dat is niet alleen hygienischer maar dat voorkomt ook even- tuele beschadiging van uw boodschappen. Onlangs heeft AH het aantal winkelwagens met kinderzitje fors uitgebreid. Naam: Origanum majorana. Plants van herkomst: oos- telijk deel van het Mid- dellandse Zee-gebied. Plantdeel: Wij gebruiken de verse of gedroogde blaadjes. Als u de Stengel op een barbecue legt, krijgen barbecuegerech- ten een lichte majoraan- smaak. Bijzonderheden: Majo- raan wordt ook wel echte marjolein genoemd en is nauw verwant aan ore- gano, oftewel wilde mar jolein. Smaakleigenschappen: Majoraan heeft een ster- ke, zoetige smaak, die lijkt op de smaak van oregano maar iets min der kruidig is. Majoraan is ook populair vanwege zijn zoetige geur; in de middeleeuwen werd het gebruikt als bestanddeel in reukwaters. Gebruiksmogelijkheden: Majoraan wordt veel gebruikt in omeletten en kaasgerechten. Boven- dien past het goed bij vis, kip en diverse vlees- soorten, in groentesoep, en bij tomaten, courget tes en paprika's. Ook wordt er van majoraan- bladeren wrijfwas ge- maakt en thee getrok- ken. Majoraan niet in combinatie met oregano gebruiken. Houdbaarheid: Verse majoraan is goed te kwe- ken in potten of in de tuin. Gedroogde blade- ren zijn ongeveer een jaar houdbaar. AllerHande 5

Allerhande | 1990 | | pagina 5