Allerlei >NlEUWS iRLEl/ Z i De nieuwe trend is rose Drie droge, witte wijnen voor een redelijke prijs T Wijninformatiecentrum viert eerste lustrum Bouches du Rhone: de elfde wijn van't AH merk Toselli: een sprankelende, alcoholvrije Italiaanse wijn (1) Wie wijn zegt, denkt in rood en wit. Maar er is ook nog zoiets als rose. Daarbij moet u niet denken aan die zoetige rose gekleurde drank die zo'n vijftien jaar geleden de popu- lairste wijn van ons land was (in sommige jaren werd meer dan de helft van de produktie Rose d'Anjou naar Nederland geexporteerd!). Die rose wordt nog maar weinig gedronken nu bijna iedere Nederlander een wijnkenner is en droog het lijkt te gaan winnen van zoet. De rose die nu snel aan populariteit wint is frisdroog en verrassend fruitig. AH ont- dekte er een in het Franse Rhonegebied. AH was er zo van gecharmeerd dat hij meteen in het assortment werd opgenomen: een Cotes du Luberon. En omdat alleen maar alleen is, werd meteen ook een andere rose-ontdek- king ingekocht, een wijn die de Fransen zelf geen rose noe- men, maar wel prachtig zalm- kleurig is: een Listel Gris. Witte wijn is enorm po- pulair. In vijftien jaar tijd steeg de verkoop van 15 tot bijna 50% van de totale wijnconsumptie. De warme zomers hebben de vraag nog verder opge- stuwd. En niet alleen in Nederland. Het gevolg is dat de hele wereld achter witte wijn aanzit, vooral achter de bekende soor- ten. De produktie kan de vraag uiteraard niet zo snel bijbenen. Tot over- maat van ramp zijn veel wijnboeren in de Loire, traditioneel een gebied van witte wijnen, een aantal jaren geleden overgestapt op rood. Witte wijnen worden dus schaars en dat betekent dat de prijzen omhoogschieten (nu al bijna een verdubbeling). Om die dure ontwikkeiing het hoofd te bieden, speurde AH nog intensiever dan anders naar goede, betaalbare wijnen, die iets minder bekend zijn. De eerste resultaten zijn er. We ontdekten: Cotes de Gas- cogne en de witte Bordeaux Cotes de Blaye. Twee plezierige droge, witte wijnen voor een redelijke prijs. Verrassend vin- den we ook nummer drie: Viiiaodiel uit de Spaanse pro- vincie Huelva (aan de Atlanti- sche oceaankust tussen het Spaanse sherrygebied en Por tugal). Het Wijninformatiecentrum dat dit jaar zijn eerste lustrum viert - en dat onder meer doet met een interes- sante prijsvraag waarover u elders in deze AllerHande meer kunt lezen - is uitgegroeid tot een belangrijke bron van informatie over wijn. Het Wijninformatiecentrum heeft veel, zo niet alles, wat er maar over wijn te weten valt, bijeengebracht. Een enorme schat aan kennis is daar voor- handen, waar iedereen gebruik van kan maken. De biblio- theek en het documentatiecentrum staan open voor alle wijnliefhebbers die meer van hun favoriete drank willen weten. U krijgt ook antwoord op uw vragen (er zijn veel brochures en folders) als u een brief stuurt aan het Wijn informatiecentrum, Postbus 29739, 2502 LS Den Haag. De serie wijnen van het AH merk vertegenwoordigt alle belangrijke wijntypen die er zo'n beetje te vinden zijn. Van soepel en zonnig (Valdepenas) tot geraffineerd (Bergerac) bij de rode wijnen, en in verschil- lende gradaties van droog tot zoet bij de witte wijnen. Sinds kort is er een nieuwe wijn: een mooie rode, Bouches du Rhone, die vooral bij liefheb- bers van een betere wijn in de smaak zal vallen. Met deze interessante wijn van de wijn- gaarden langs de monding van de machtige Rhone, is de serie kwaliteitswijnen van het AH merk nog completer. De keuze in alcoholvrije wij nen en andere dranken wordt groter, maar een mousserende alcoholvrije wijn had AH nog niet. Tot we Toselli tegen- kwamen, een sprankelende Italiaan. En dat is goed nieuws voor iedereen die graag geniet. Met Toselli kan dat. Voor alle duidelijkheid: het is nog niet mogelijk wijn te maken waar geen spoortje alcohol in zit. Tot 0,5% mag een wijn alco- holvrij worden genoemd. AllerHande Wijnspecial 61-21

Allerhande | 1990 | | pagina 61