3. WIWEEN Wat is de beste temperatuur om wijn te schenken? Is goede wijn altijd duur? Hoe gaat wijnproeven in zijn werk? Hoe wordt mousserende wijn gemaakt? Welke wijnen passen bij welke gerechten? heb om aan gerechten toe te voegen. Zelfs wijn die een beetje zuur is geworden kun je goed gebruiken: laat de wjjn dan ongeveer tien minuten meekoken. Zo verdwijnt de zure smaak en blijft het goede van de wijn over. En dat proef je. Ria van Eijndhoven, TV-presentatrice van 'Deksels' op Veronique ^3^ DE TIP VAN TV. - HANS VAN GOGH: i WIJNREIS In oktober bestaat het Wijn- informatiecentrum in Den Haag 5 jaar. Dit eerste lustrum vieren wij met een prijsvraag. De hoofdprijs is een reis t.w.v. 2500,- naar het wijnland (in of rondom Europa) van het winnende etiket. Naast deze reis zijn er ook nog reizen te winnen naar Bulgarije, Duitsland, Italie, Frankrijk en Spanje. Wat moet u doen om deel te nemen aan deze prijsvraag? - Een etiket opsturen van een fles wijn uit het land van uw keuze. De wijn moet wel uit 1985 zijn, het jaar waarin het Wijninformatiecentrum werd opgericht. - Voeg hierbij een slagzin over wijn van maximaal 10 woorden. - Deelname is toegestaan vanaf 18 jaar. - Voor 25 oktober 1990, in een gefrankeerde envelop met vermelding van afzender, sturen naar: Het Wijninformatiecentrum, Stadhoudersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag. De uitslag is bekend op 6 november, winnaars ontvangen hiervan bericht. Hans van Gogh, Wijninformatiecentrum bottelaar respectievelijk de importeur van wijn kan zich aansluiten bij dit Produkt- schap als men, om welke reden dan ook, niet de eigen naam op een etiket wil zien. Er vindt dan een registrade plaats onder H.P.A. num- mer. Voor Nederlandse botte- laars/importeurs wordt er NL voor de code gezet. Zo heeft Albert Heijn bij voorbeeld het codenummer NL-HPA-203. Dat ligt voor elke soort wijn weer iets anders: droge witte 6-8°C zoetewitte 8-10°C rose 11-13°C jonge rode 13-16°C voile rode 16-18°C Gelukkig niet. Er zijn talloze betaalbare goede wijnen. De prijs wordt niet alleen bepaald door de kwaliteit, maar ook door de wetten van vraag en aanbod. Is de vraag naar een wijn gering, dan is de prijs relatief laag. Srijgt de vraag, dan gaat de prijs automatisch mee omhoog. Momenteel leveren minder bekende wijn- gebieden van gerenommeerde wijnlanden nog steeds zeer betaalbare wijnen op. Niet alleen met de mond zoals u misschien zou denken. De neus en de ogen vormen ook belangrijke instrumenten. Eerst wordt de kleur bekeken. Witte wijn is op jeugdige leef- tijd bij voorbeeld vaak groenig en wordt geliger bij het ouder worden. Rode wijn begint paarsig aan z'n leven, wordt vervolgens roder en met het klimmen der jaren steeds lich- ter van kleur (op den duur soms een bruine rand in het glas). De neus beoordeelt de geur van de wijn. Is die fris, fruitig. Of muf. Er is een hele lijst typeringen. Dan worden de onbeperkte mogelijkheden van de tong in stelling gebracht, die alle nuances zoet, zuur, zout of bitter kan herkennen. Ook voelt de tong of wijn veel alcohol bevat. Dat geeft een prikkelend gevoel op de tong. De uiteindelijke smaak wordt pas besloten na het proeven, want er is ook nog zoiets als de afdronk. De smaak van een kwaliteitswijn blijft lang in de mond hangen. De natuurlijkste manier is de Methode Traditionelle die men in het Champagne- gebied toepast. Die werkt kortweg zo: na de eerste gis- ting in het vat volgt er nog een tweede gisting, maar dan in de fles. Die komt op gang door een zogenaamde liqueur de tirage aan de wijn toe te voegen (meestal een oplossing van rietsuiker in wijn). Bij deze gisting op fles wordt de suiker omgezet in alcohol en koolzuur. De koolzuur kan echter niet ontsnappen en er ontstaat een flinke druk in de fles. Vandaar dat de kurk met een ijzerdraadje wordt ver- grendeld. Eigenlijk zijn er geen starre regels voor de combinatie wij nen en spijzen. Een algemeen uitgangspunt is natuurlijk dat bij rood vlees rode wijn en bij vis en wit vlees witte wijn wordt gekozen, maar dat neemt niet weg dat een lichte rode wijn soms heel goed past bij een gebakken scholletje om maar iets te noemen. De wijn en het gerecht moeten elkaar een beetje aanvullen. En wijn die in een gerecht is verwerkt is meestal ook geschikt als wijn bij dat gerecht. Het aller- belangrijkste is echter dat u de wijn kiest die u lekker vindt. AllerHande Wijnspecial 49-9

Allerhande | 1990 | | pagina 49