VlJF UIT BORDEAUX Unieke wijnaanbieding De wijnafdeling van Albert Heijn is aardig op weg volwassen te worden. Voor iedere wijnliefhebber is er wel iets te vinden. Maar soms doen wij er nog een schepje bovenop. Want in deze wijnmaand heeft AH een heel bijzondere aanbieding: vijf 'Crus Bourgeois', vijf topwijnen uit het Bordeauxgebied met een erkende kwaliteitsaanduiding tegen een bijzondere prijs. Wat betekent de kwaliteitsaanduiding cru r Classificaties verder uitgebreid KWALIIEITS WIJNEN Op de wijnafdeling van Albert Heijn is veel gebeurd in de afgelopen jaren, onvoorstel- baar veel. De eenvoudige landwijnen van een kwart eeuw geleden hebben plaats- gemaakt voor een enorm gevarieerd assortiment. Elke wijnliefhebber kan daardoor bij AH terecht, want wijnen uit de hele wereld, van de beroemde Franse gebieden tot verrassingen uit verre landen, staan er zij aan zij. In alle prijsklassen en in alle soorten treft u er de beste keuze aan. Uit befaamde tot nog nauwe- lijks ontdekte streken Van geraffineerde wijnen tot soe- pele soorten. Kortom, de wijnafdeling van uw wijnspe- cialist is aardig op weg volwas sen te worden. In deze wijn maand wil Albert Heijn dat nog eens extra benadrukken door een speciale aanbieding van een vijftal 'Crus Bour geois', vijf grandioze wijnen uit Bordeaux met een erkende kwaliteitsaanduiding. Voor we nader op die vijf prachtwijnen ingaan, vertellen we eerst iets over het ontstaan van de kwaliteitsaanduiding 'Cru' (letterlijk 'gewas') voor wijn. Daarvoor moeten we terug naar het jaar 1855, toen Frankrijk op de wereldten- toonstelling veel aandacht aan wijn wilde schenken. De vraag was toen: hoe brengen we een rangorde aan? Want ook toen al werden in Frankrijk tien- duizenden verschillende soor ten wijn gemaakt. Eerst werd de keuze beperkt tot het grote, belangrijke Bordeaux-gebied, maar daarmee was het pro- bleem niet opgelost, want Bordeaux telde en telt duizen- den wijngaarden. De oplos- sing die men bedacht, was even simpel als doeltreffend. De beste wijnen, veronderstel- de men, zijn de wijnen waar- voor de hoogste prijzen wor den betaald. En zo ontstond er een ranglijst van de zestig beste wijnen en die kregen het predikaat: 'GrandCru'. Dat het bepaald geen natte-vinger- werk was, blijkt wel uit het feit dat ruim tachtig procent van de wijnen nog altijd op die lijst voorkomt, terwijl de wijnkennis in de tussenliggen- de 135 jaar aanzienlijk is toe- genomen. De classiflcatie 'Grand Cru' werd alom geaccepteerd (behalve door een paar wijn- boeren die niet in de prijzen vielen uiteraard), maar het waren er slechts zestig. De duizenden andere wijnen wer den daarmee over edn kam geschoren, ook wijnen die de kwaliteit van een 'Grand Cru' benaderden. Het duurde tot 1932 voordat de onvrede daar over in banen werd geleid. Het plan rijpte om de andere wijnen in te delen in vier klas- sen met bijbehorende predika ten: 'Cru Bourgeois Superi- eur', 'Cru Bourgeois', 'Cru Artisan' en 'Cru Paysan'. Die opzet bleek al snel te ambitieus gezien de veelheid van de in Bordeaux geprodu- ME DOC 42-2 AllerHande Wijnspecial

Allerhande | 1990 | | pagina 42