EKO-aardappels bezig om in samenwerkmg met het Centrum van Land- bouw en Milieu en de leveran- stevig blijven na het koken. De vastkokers zijn met name geschikt voor verwerking in aardappelsalades en kunnen goed gebakken worden. Een praktische bijkomstigheid is dat deze aardappels ook prima in plakjes kunnen wor den gekookt, waardoor de kooktijd maar zo'n tien minu- ten is. Het is gebleken dat vooral jonge mensen de eigenschap- pen van vastkokende aardap pels weten te waarderen. AH had als enige echte vastkoker de Eersteling in het assort ment, maar deze aardappel is slechts gedurende een beperkt aantai zomermaanden ver- krijgbaar in Noord-Holland en het midden van het land. Daarom heeft AH sinds kort een nieuwe vastkokende superaardappel: de Accent. Deze heerlijke aardappel is uitsluitend bij AH verkrijg- baar en kan het gehele jaar worden gekocht, omdat wij hem na het Nederlandse sei- zoen uit Zuid-Europa halen. De Accent blijft heel stevig, heeft een gladde schil en wordt verkocht in verpakkin- gen van 1V2 kg zodat deze aardappel heel geschikt is voor een- en tweepersoonshuishou- dens. Aile aardappelsoorten bij AH worden trouwens voortdurend streng gecontroleerd, zodat de kwaliteit niet alleen hoog blijft, maar ook heel gelijkma- "g- In een groot aantai winkels brengt AH de zogenaamde 'EKO-aardappels'. EKO is een keurmerk van de stichting Ekomerk Controle en staat ervoor garant dat de produk- ten voorzien van dit merk, Aardappelras Verkrijgbaarheid Eigenschappen Bijzonderheden Alpha februari-juni bloemig 'nieuwe oogsf aardappel; koken Irene februari-juni zeer bloemig kan afkoken; voor puree Resonant februari-mei zeer bloemig kan afkoken; voor puree Malta april-juni bloemig 'nieuwe oogsf aardappel; koken Accent hele jaar stevig, niet bloemig voor salades, bakken, frituren Eersteling juli-augustus stevig, niet bloemig voor salades, bakken, frituren Dore juli-september bloemig koken Lady Rosetta juli-september bloemig, stevig iets langere kooktijd Eigenheimer augustus-maart zeer bloemig kan afkoken; voor puree (Super)bintje augustus-juli bloemig, stevig voor alle bereidingswijzen Super Arkula augustus-september bloemig, stevig voor alle bereidingswijzen zijn geteeld zonder gebruik van kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen. EKO-aardappels zijn over het algemeen aardappels van ver- schillende rassen, omdat de biologische bedrijven waarvan AH de aardappels betrekt niet zo groot zijn en niet allemaal dezelfde rassen verbouwen. EKO-aardappels zijn duurder dan de andere aardappels bij AH. Ze kunnen door verschil in weersomstandigheden varieren in kwaliteit. 'Gewone' aardappels zijn ove- rigens niet minder goed dan biologisch geteelde aardappels. Omdat het wat AH betreft niet goed genoeg kan, is AH ciers te onderzoeken of de gangbare teelt van de AH- aardappels niet toch n6g milieuvriendelijker, maar zon der kwaliteitsverlies, kan plaatsvinden.

Allerhande | 1990 | | pagina 71