Lekker en pasta en rijst, Is begeleiders van vlees lekker en,welzijdig. Jonge mensen houden van vastkokers Ondanks de toenemende concurrentie van blijven aardappels hoog genoteerd als en groenten. Terecht, want aardappels zijn Bij AH kunt u - afhankelijk van het seizoen - bovendien kiezen uit wel twaalf verschillende rassen. AARDAPPELS 66 AllerHande Superbintjes hebben boven- dien een doorsnede van min- stens 5'/2 cm, waardoor u minder schilwerk heeft. Een nieuweling onder de bloe- mige en toch stevige aardap- pels is een aardappel met de mooie naam Lady Rosetta. Deze aardappel is maar kort verkrijgbaar, van juli tot en met September (behalve in het noorden van het land), heeft een rode gladde schil en een heel goede smaak. De kook- tijd van de Lady Rosetta is iets langer dan van andere aardappels. Tenslotte verkoopt AH ook nog niet-bloemige aardappels, zogenaamde 'vastkokers', die In elk land waar aardappels worden gegeten heeft men zijn eigen, vaak regionale ras sen, waarvan er vele zelden of nooit naar het buitenland worden geexporteerd. Vrijwel alle aardappelsoorten bij AH komen ook uit eigen land, zoals de onvolprezen Bintjes en Eigenheimers, maar in het voorjaar importeert AH ook de nieuwe oogst van Alpha's en Malta's \3n\1k de landen rond de Middellandse zee. Niet alleen de smaak verschilt, maar ook de gebruiksmoge- lijkheden varieren per aardap- pelras. Je hebt bloemige aard appels, die na het koken heer- lijk kruimig en 'los' zijn en aardappels die wat vaster van structuur blijven. Bloemige aardappels zijn geschikt om te koken en om er puree van te maken, vastere aardappels kunnen ook goed in plakjes gesneden worden, gebruikt worden in salades, gebakken worden of bij voor- beeld tot frites worden ver- werkt. Ze.er bloemige aardappels als Eigenheimers, Dore's en Reso- nants zullen iets eerder 'afko- ken' dan minder bloemige. De buitenkant van de aardappel valt dan al uit elkaar terwijl het binnenste nog hard is. U kunt afkokers herkennen aan het kookwater. Dat wordt al heel snel troebel. U kunt het afkoken voorkomen door de aardappels na tien, hooguit vijftien minuten (als ze half- gaar zijn) bijna helemaal af te gieten. Daarna laat u ze met de deksel op de pan verder zachtjes gaarstomen. Let wel op dat ze niet aanbranden! Andere aardappelrassen zijn steviger van structuur. Bintjes en Superbintjes zijn en stevig £n kruimig, bijna de ideale aardappel dus. Het verschil zit hem in de grotere maat van de superbintjes en de 'douchebe- handeling' die deze onder- gaan, waardoor de aardappels nog nauwkeuriger op kwaliteit kunnen worden gecontroleerd en u minder vuile handen krijgt bij het schillen.

Allerhande | 1990 | | pagina 70