cn ft W" Via: puur of dubbel? Wat is via eigenlijk? Tien yoghurt produkten van het AH merk Elke week vindt een giganti- sche hoeveelheid zuivel van het AH merk z'n weg naar de koelkasten van de klanten. Die onvoorstelbare hoeveel heid bestaat tegenwoordig uit zes soorten melk en karne- melk, acht soorten via, zeven yoghurts en drie drinkyog- hurts. In hele en halve liter- pakken. Daarnaast heeft AH drie Biogarde-produkten van het eigen merk (roer, stand en kwark) plus een grote reeks eenpersoonsdesserts van ande- topmerken. Melk en karnemelk nemen samen uiteraard het grootste deel voor hun rekening, die witte liters drinken we nu een- maal graag en veel, maar ook met de iets dikkere zuivel gaat het hard. Het klinkt misschien flauw om het zo uit te druk- ken, maar we lusten er letter- lijk pap van, ook al spreekt niemand van pap als het om via en yoghurt gaat. De popu- lariteit van deze desserts wordt almaar groter en dat is niet zo vreemd, want ze zijn niet alleen lekker maar ook betrek- kelijk voordelig en in steeds meer smaken verkrijgbaar. Kijk alleen maar naar de via. Acht soorten! Terwijl er vroe- ger uitsluitend vanille- en cho- coladevla was en soms hopjes- vla. Het assortiment werd jaren geleden alweer uitge- breid met blanke via. Recenter is de introductie van aard- beien- en chipolatavla. Twee totaal nieuwe soorten waarvan AH de chipolata als eerste op de markt heeft gebracht. Naast de nieuwe 'enkele' sma ken kwam de dubbelvla, aan- vankelijk vanille/chocolade. Dat idee was uiteraard geba- seerd op wat iedereen thuis al lang deed met die twee vla's - mengen - en het sloeg meteen aan. Logisch ook, want je hoeft nog maar een pak te kopen voor hetzelfde resultaat. Aangemoedigd door dit succes kwam AH vervolgens met vanille/aardbeien en vanille/pistache. Via wordt gemaakt door aan melk of karnemelk bindmid- del en suiker toe te voegen. Dit mengsel wordt verhit zodat het zetmeel verstijft en de via wordt gebonden. De via wordt vervolgens gekoeld en overgedaan in de verpak- king. Afhankelijk van het soort via wordt er een smakelijk ingre dient toegevoegd: vanille, cacao, caramel etc. Omdat het oog ook wat wil, worden er soms ook kleurstoffen toege voegd, maar dat zijn tegen woordig altijd natuurlijke of natuuridentieke kleurstoffen. En dat is een prettig idee, vooral voor mensen met kin- deren, want-kinderen zijn echte vla-eters. Zoals u weet is AH al geruime tijd zeer actief op het gebied van toevoegin- gen en dat heeft al heel veel vruchten afgeworpen. Het mooie roze kleurtje van AH's Alle winkels worden elke dag opnieuw bevoorraad met nieuwe verse zuivel- produkten. Vaak gebeurt dit zelfs twee of drie maal per dag! aardbeienvla komt bij voor- beeld van bietenrood, en ook AH's pistachevla wordt hoog- uit een beetje bijgekleurd met een natuurindentieke kleur- stof. Een recent resultaat is dat de leverancier er op AH's ver- zoek in geslaagd is om ook voor het geel van vanillevla een goede natuurlijke kleur- stof te vinden, want vanille zelf geeft niet zoveel kleur. Yoghurt wordt in feite gemaakt door o.a. Lactobacil lus Bulgaricus, de mooie latijnse naam van het gezel- schap melkzuurbacterien dat melksuiker omzet in melk- zuur. Daardoor wordt de melk dikker en ontstaat de friszure smaak. De yoghurt die we in Nederland gewend zijn, wordt pas verpakt als ze volledig is gerijpt en geroerd, zodat de dikke massa vloeibaar blijft. De zogenaamde 'stand' yoghurt zien we meer in het buitenland. Die yoghurt wordt niet geroerd en rijpt verder in de verpakking. Naast de verschillende soorten yoghurt zijn de vruchtenyog- hurts niet meer weg te den- ken. Ze zijn ook handig als u geen tijd of zin heeft om zelf AllerHande 57

Allerhande | 1990 | | pagina 61