spoelen? worden Is voorspoelen nodig? En naspoelen? Is een afwasmiddel vriendelijk voor het milieu? En hoe zit het met de verpakking? Afwassen roept vragen op. De tien meest gestelde vragen en antwoorden over dit onderwerp krijgt u hier. 1. Is het nodig om 2. Moet het het vaatwerk vaatwerk met van tevoren af te schoon water nagespoeld? 3. Zijn afwas- middelen onvriendelijk voor het milieu? 4. Is de verpakking van afwasmiddelen schadelijk voor het milieu? 3. Kan ik een afwasmiddel ook gebruiken voor andere schoon- maakklusjes? Echt nodig is het niet om het vaatwerk voor te spoelen. Spoelt u niet voor, dan bete- kent dat meestal wel dat het sop sneller vuil wordt. Vuil sop schuimt niet of nauwe- lijks. De wasactieve stoffen die voor het ontvetten en schoon- maken zorgen, zijn dan min der werkzaam geworden. In dat geval is het toch raadzaam om een nieuw sopje te maken. Is het vaatwerk erg vies, dan is het zeker verstandig om het voor het afwassen even met warm, schoon water af te spoelen. U kunt dan voor de afwas zelf waarschijnlijk toe met een sopje. Als er meteen afgedroogd wordt, is het niet nodig om het vaatwerk na te spoelen met schoon water. Wilt u het vaatwerk laten drogen op het afwasrek, dan kunt u beter wel naspoelen. Doet u dat niet, dan blijven er bijna altijd strepen achter op serviesgoed en glaswerk. Nee, afwasmiddelen b'evatten geen fosfaten en worden totaal afgebroken. De meeste afwasmiddelen in Nederland zitten in flessen van polyethyleen en polypro- pyleen. Bij de verbranding van deze stoffen komen geen schadelijke of milieubelasten- de stoffen vrij. Om de 'afval- berg' te verkleinen kunt u wel overwegen een geconcentreerd afwasmiddel te kopen. Dit gaat langer mee, dus u doet langer met een fles. Per jaar hebt u minder flessen nodig en er komen dus ook minder flessen in de huisvuilverwer- king. Afwasmiddelen worden vaak ook voor andere doeleinden gebruikt. Het wordt niet geadviseerd door de fabrikan- ten van afwasmiddelen, 52 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 56