6. Honden eten graag kattevoer. Kunje katten ook hondevoer geven 7. Mijri kat is dot op melk^MMrr ik hoorde laatst dat hij het helemaal niet mag hebben. Is dat zo? 8. Waarom zijn er aan sommige soorten kattevoer kleurstoffen toegevoegd? 9. Afen toe zou ik m 'n kat een beetje extra willen verwennen. Wat kan ik hem dan het beste geven? 10. Wij hebben een kat die wel erg vaak ligt te slapen. Is dat wel gow^^^ rest van het jaar. Doordat ze zichzelf vaak wassen krijgen ze veel losse haren binnen.Als er op een gegeven moment te veel haren zijn ingeslikt, vormt zich een haarbal. Die braken ze uit en door gras te eten stimuleren ze dat. U kunt de vorming van haar- ballen beperken door het dier vaak te borstelen en met voch- tige hand (of een zeem) stevig over de vacht te strijken. Zo vangt u veel losse haren. Katten die niet buitenkomen helpt u door ze kattegras te geven. Dat kweekt u zelf op uit een bakje dat u in uw AH- winkel kunt kopen en waar u alleen wat water aan hoeft toe te voegen. Na vijf tot zes dagen staat het bakje vol met flinke grassprieten. Als de kat daaraan knabbelt verloopt het braken gemakkelijker. Nog afgezien van de vraag of ze het lekker vinden, is het niet verstandig. De samenstel- ling van hondevoer is namelijk anders, omdat honden en kat ten nu eenmaal anders in elkaar zitten en dus ook een andere spijsvertering en stof- wisseling hebben. Katten heb- ben veel meer eiwitten nodig als honden. Maar er zijn meer redenen om het niet te doen. Zo kan een kat minder vita- mines zelf maken of activeren. Die vitamines zal hij dus uit de voeding moeten halen en ook wat dat betreft is honde- voeding onvoiledig voor kat ten. Vitamine D kan een kat overigens zelf maken; dat doet de huid onder invloed van zonnestralen. Melk is niet geschikt voor kat ten, ook niet voor jonge kat- jes, omdat het problemen bij de spijsvertering kan veroorza- ken. Voor jonge katjes is tegen- woordig voedsel te koop waar alles in zit wat ze nodig heb ben om op te groeien tot gezonde, volwassen katten. Om te drinken kunt u grote £n kleine katten water geven. Zorg ervoor dat ze dag en nacht over fris water kunnen beschikken (niet ijskoud). Dat is extra belangrijk voor katten die veel droogvoer eten. Blik- voer bevat meer vocht, maar ook daar moet altijd een bakje vers water naast staan. Katten zijn kleurenblind, dus om die reden is het zeker niet nodig. Voor katten speelt kieur geen rol; ze gaan hele maal af op hun volmaakte reukzin. De extra kleur was dan ook oorspronkelijk bestemd voor hun verzorgers, want die kopen het voedsel uiteindelijk. En dat moet er lekker uitzien. Uit onderzoek blijkt dat onge- kleurd voedsel minder snel gekocht wordt, ook al vindt iedereen dat eigenlijk onzin- nig. Het zomaar weglaten van extra kleur zal dus niet snel op grote schaal gebeuren. Steeds vaker kunnen kunstmatige kleurstoffen volledig worden weggelaten of worden vervan- gen door natuurlijke kleur stoffen. Het beste kunt u uw kat spe- ciale kattesnoepjes geven. Die zijn er tegenwoordig in diverse soorten. U kunt bij voorbeeld kiezen uit snoepjes ('Harte- diefjes', 'Frikantjes' of'Kit- bits'), waarmee u de weer- stand en vitaliteit van uw kat verhoogt en de vacht extra mooi wordt. Er zijn ook speciale melkflik- jes (met o.a. lecithine), die de spijsvertering bevorderen. Katten slapen graag en veel. Daar hoeft u zich dus geen zorgen over te maken. Ziet u toch graag wat meer activiteit, dan kunt u uw huisdier pro- beren daartoe te verleiden met een speeltje. Een oud garen- klosje is voor dat doel prima geschikt. Er zijn ook kant-en- klare speeltjes te koop, zoals balletjes en namaak-muizen met een voor katten onweer- staanbare geur. AllerHande 73

Allerhande | 1990 | | pagina 73