►Vragen over EN HUN VERZORGIN krijgt^k Katten zijn makkelijke huisdieren. Ze zijn zelfstandig en hoeven niet, zoals honden, te worden uitgelaten. Katten hebben wel net als honden een goede verzorging nodig. Daarover gaan deze vragen en antwoorden. 1. Komt een kat niets te kort als hij blik- en/of droogvoer krijgt? 2. Is regelmatig kammen en borstelen van een kat wel nodig 3. Hoe kan ik voorkomen dat mijn vlooien 4. Wanneer mot ik met mijn kat naar de dierenarts 5. Miprkat zit in het voorjaar altijd aan grassprietjes te knabbelen. Waar- om doet hij dat Integendeel, dat is zelfs volle- diger dan zelf samengestelde maalujden. AJles wat een kat nodig heeft (zoals vitamines en mineralen) zit er namelijk in de juiste doseringen in. Deze uitgebalanceerde, com plete samenstelling geldt zowel voor blik- als droogvoer. Als uw kat voedsel van een bepaald merk erg lekker vindt en dat eigenlijk het liefst elke dag wil eten, dan kunt u hem dat met een gerust hart voor- zetten. Katten zijn nu eenmaal kieskeurig als het om eten gaat. Stelt u zelf de maaltijden van uw kat samen (bij voorbeeld met vers vlees of verse vis), dan is de kans groot dat uw huisdier bepaalde stoffen tekort komt. Zo is een goede calcium-fosfor verhouding van het voedsel bij voorbeeld belangrijk. Bij kant-en-klaar voedsel is die precies goed. Geeft u toch de voorkeur aan verse voeding, dan kunt u dit het beste met uw dierenarts overleggen. Kammen en borstelen is inderdaad nodig, en helemaal bij langharige katten. Een kat die het van jongs af aan gewend is, zal zich verheugen op de beurt met kam of bor- stel en zelfs kopjes geven. Een oudere kat zal het in het begin wat vreemd vinden. Fop'm daarom door het aaien en de kambewegingen af te wisselen. Strelend en spelend lukt het vast. Bij langharige katten is kam men of borstelen dagelijks werk, van de kop naar het puntje van de staart (met de vleug mee) en vervolgens borst, achterpoten, buik en schouders. Zo verwijdert u eventuele klitten en parasie- ten. Kortharige katten hoeven minder vaak te worden gebor- steld (ca. tweemaal per week), behalve als ze verharen. Bij AH kunt u terecht voor een handige, tweezijdige borstel. Aan edn zijde zit een grove kam voor het uitkammen van plukken en klitten, aan de andere zijde een fijne borstel voor het naborstelen. Dat hangt af van het feit of u een binnenkat heeft of een buitenkat. Een kat die nooit buitenkomt zal niet zo snel vlooien krijgen als u een aantal voorzorgs- maatregelen neemt. Daarbij gaat het vooral om het regel matig zeer goed stofzuigen van het tapijt en van de plaat- sen waar uw kat zich regelma tig ophoudt. Eventueel kunt u daarnaast uw tapijt in het voorjaar behandelen met een anti-vlooienspray. Als u uw kat bovendien een vlooien- band omdoet, is uw huisdier vijf maanden lang beschermd tegen vlooien. Belangrijk bij het omdoen van de vlooienband is dat u deze op dat moment goed uitrekt, waardoor de werkzame stof fen actief worden. Doe de band niet te strak om (uw vin- ger moet er tussen kunnen) en snijd het overtollige deel af. Als u een buitenkat heeft, is het vrijwel onmogelijk om te voorkomen dat uw kat af en toe vlooien heeft. Wel kunt u ervoor zorgen dat de vlooien snel verdwijnen. De vlooien band zal daar al het nodige toe bijdragen, maar zit uw kat echt onder de vlooien, dan is een extra behandeling met vlo-poeder of een anti-vlooi- enverst.uiver (bij AH verkrijg- baar, beide van Friskies) aan te bevelen. Goed stofzuigen en gebruik van de anti-vlooienspray zijn daarnaast nodig om te voor komen dat de vlooieneitjes die de kat bij zich heeft gedragen kunnen uitkomen en het pro- bleem van voren af aan begint. U moet met uw kat naar de dierenarts voor de basis- inentingen die katten bescher- men tegen enkele dodelijke ziektes (nies- en kattenziekte), en wel voordat een kat 12 weken is. Elk jaar worden de prikken herhaald en daartoe krijgt elke kat een paspoort (veel dierenartsen sturen 'n herinnering). Soms kunnen katten last heb ben van lintwormen. U kunt het dier dan een speciaal kuurtje geven met wormta- bletten, die u in uw AH-win- kel kunt kopen. Meestal zal dat het gewenste effect tot gevolg hebben. Zo niet, dan moet u naar de dierenarts. .ddgtfjg De meeste katten verharen in het voorjaar heviger dan in de KATTEftL 72 AllerHande •S *V

Allerhande | 1990 | | pagina 72