Ze horen er ook in de HELEMAAL Ze zijn er tegenwoordig het hele jaar door. Ook nu. Alleen komen sinaasappels op dit moment even niet uit Spanje, want daar begint het oogsten pas in november op gang te komen. Toch weet AH altijd verse sinaasappels te vinden. A1 komen ze soms van heel ver. Perssinaasappels uit Brazilie Groener van kleur Handsinaasappels van 't zuidelijk halfrond Kort geleden nog aan de boom... SINAASAPPELS Sinaasappels horen, voor ons gevoel, nog altijd een beetje bij de winter, 's Winters zijn ze een belangrijke vitamine- bron. 's Zomers is er al heel veel zacht fruit, dus dan wordt er minder aan sinaasappels gedacht. Behalve dan aan perssinaasappels. Want naar verhouding zijn wij Nederlan- ders de grootste verbruikers van perssinaasappels ter wereld. Toch zijn er ook in deze tijd van het jaar volop handsinaas- appels te koop. Ze komen nu niet uit Spanje; die aanvoer komt in november weer op gang, maar van het zuidelijk halfrond, waar nu het citrus- seizoen in voile gang is. De perssinaasappels van dit moment komen uit Brazilie. Het zijn uitstekende vruchten met een hoog sapgehalte en ze zijn lekker zoet dank zij de tropische temperaturen in Brazilie. De structuur is vrij stevig, waardoor ze echt alleen als perssinaasappel geschikt zijn. Maar dan ook z66r geschikt. Zoet moet, vinden wij Nederlanders van versge- perst vruchtesap. En zoet zijn deze sinaasappels zeker. Ze zit- ten gegarandeerd boordevol sap. De buitenkleur varieert van oranje tot groenig. Nu is het niet zo, dat die groenige onrijp zouden zijn. Dat zit anders. De kleur heeft te maken met de temperaturen in Brazilie. Is het overdag warm en's nachts koud, dan breken de cellen in de schil en komt het caroteen naar bui- ten, waardoor de vrucht oran je wordt. In Brazilie verschil- len de dag en de nacht zo wei- nig van temperatuur, dat de vruchten wat groener kunne blijven. Ze smaken er bi niet minder om! Bove, vers geperst is sinaas; nog altijd het lekkejsc Voor alle duidelijkheid. Perssi naasappels verpakf AHi altijd in groene netten Ook de handsinaasappels komen tot november niet uit Spanje, maar uit landen als Argentinie en Australia. Er zijn drie varianten te koop: eerst de Navel en de Navel Late, later de Valencia Late. De Navel en de Navel Late zijn heerlijkzacht en zoet. De Valencia Late is ook zoet en zeer sappig, maar de structuur is iets vleziger. Alle drie zijn ze wel zo gflet Overigeps: de naam Valencia Late doet misschien anders vermoeden, maar deze sinaas appels worden ook uit andere landen dan Spanje aange- voerd. Bij handsinaasappels zie je de groenige kleur, die sommige perssinaasappels hebben, nooit. Dat komt, omdat ze uit streken komen met een kli- maat dat lijkt op dat van Spanje, met wat koudere nachten dan in Brazilie. De handsinaasappels verkoopt AH in rode netten, maar ook in de iets grotere tas met het rode handvat. Nederlanders drinken dus enorm veel versgeperst sinaas- appelsap. Maar met handsi naasappels weten we ook weg: ongeveer eenderde van alle sinaasappels zijn perssinaasap pels, tweederde zijn hand- fee dan ook, ze zijn altijd vers, je kunt ze nu eenmaal niet beware n, want daar worden ze niet lekkerder van. Dus de citfusvrucht die u vandaag eet, hing nog maar kort geleden aan een boom, in een plantage in een ander Ze worden met een schaartje van de boom geknipt. Sinaas appels rijpen ttDuwens niet na als ze eenmaal geplukt zijn. Het rijpingsproces wordt gestopt met da befaamde schaartje. AllerHande 63

Allerhande | 1990 | | pagina 63